Referandum hazırlığı başlarken MHP İl Başkanı Tevfik Topçu sanılanın aksine rahat: Taban anlatınca ikna oluyor

MHP YÖNETİMİ REFERANDUM KAMPANYASI HAZIRLIKLARI
MHP YÖNETİMİ REFERANDUM KAMPANYASI HAZIRLIKLARI

MHP YÖNETİMİ REFERANDUM KAMPANYASI HAZIRLIKLARIAnayasa teklifi için AK Parti ile uzlaştığını açıklamasından bu yana, iktidardan çok MHP üzerinde bir baskı gözleniyor.
Nitekim…
Gerek Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerde, gerek TBMM’deki oylamalarda MHP milletvekillerine seslenen mesaj ve açıklamalar oldu.
Hatta…
MHP milletvekillerine seslenmek için kendini Meclis kürsüsüne kilitleme eylemi bile yaşandı.
Bu doğrultuda…
Sosyal medya başta olmak üzere, kamuoyuna MHP tabanının rahatsızlığı haberleri yansıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin oyunun rengini evet olarak açıklamasına ve referandumda evet kampanyası yapılacağını söylemesine karşın, MHP’de yönetimlerde yer almış kimi isimler sosyal medyadan hayır mesajları veriyor.
Bu durumu…
MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ile konuştuk. Gözlemi şu:
“MHP tabanında hayır oyuna yönelik bir eğilim yok. Parti içindeki bilinen kurultay sıkıntısından kaynaklanan bazı durumlar var. Öyle ki, Genel Başkanımız hayır deseydi, bu arkadaşların birçoğu evet diyecekti.”
Sonra da şunu söyledi:
“Hazırlıklarımızı yaptık. Sahaya çıkıyoruz. Neden evet dediğimizi halkımıza ve tabanımıza ayrıntılarıyla anlatacağız.”
Şunu özellikle vurguladı:
“Şunu çok açık söylüyorum: Hem milletimiz arasında, hem camiamızda referandum konusunun kan davasına dönüşmesine asla müsaade etmeyiz.”
Şöyle devam etti:
“Onun için, biz neden evet dediğimizi gerekçeleriyle anlatacağız ve milletimizin kararının da başımızın üstünde olduğunu söyleyeceğiz.”
Bu noktada…
MHP İl Başkanı Topçu’ya, tedirginlik yaşayıp yaşamadığını sorduk. Şu cevabı verdi:
“Hiçbir tedirginliğimiz, hiçbir umutsuzluğumuz yok. Tüm aksine rahatız, kendimize güveniyoruz ve herkesten daha umutluyuz. Zaten tabanımız da anlatınca ikna oluyor.”
Bu arada…
MHP yönetimi de Topçu başkanlığındaki toplantıda, Bursa’da yapılacak çalışmayı ele alıp konuştular.