Gergin başlayan referandum sürecinde tansiyon düşüren söylemiyle gelecek mesajı veren kampanya

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM REFERANDUM KAMPANYASI ÇOCUKLU MESAJ
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM REFERANDUM KAMPANYASI ÇOCUKLU MESAJ

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM REFERANDUM KAMPANYASI ÇOCUKLU MESAJBaşlangıçta… Referanduma yönelik oluşan evet ve hayır cepheleri sözcülerinin “önce kendi bloklarını sağlamlaştırma” amacıyla sergiledikleri sert üslup bir anda gergin siyaset boyutuna ulaşınca toplumun ayrışması kaygısı ortaya çıktı.
Bu noktada…
Meydanlar hareketlenip ısınmadan tansiyonu düşürecek bir yaklaşım liderlerden bekleniyordu.
Nitekim…
Cuma akşamı Olay TV’deki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz MHP İl Başkanı Tevfik Topçu da değerlendirmesini yaparken şunu söyledi:
“Kim sert ve ötekileştirici siyaset yolu tercih ederse, bu referandumdan zararlı çıkar.”
Ardından da şunu ekledi:
“Fakat son günlerde Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin konuşmalarından umutlandım.”
İşte…
AK Parti’nin cumartesi günü Ankara Arena’da referandum kampanyasını tanıttığı toplantıyı biraz da bu gözle izledik.
İlk göze çarpan şu…
AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın platformda küçük kız çocuğu ile birlikte görüntü vermesi özenle seçilmiş mesaj özelliği taşıyan bir ayrıntı.
Çünkü…
Her aile için çocuğunun geleceği çok önem taşır. Çocuk söz konusu olduğunda herkes başka türlü bakar ve hassaslaşır.
Burada da…
AK Parti’nin çocuklu görüntüyle her şey çocuklarımızın geleceği için mesajı verdiği görülüyor. Kampanya mesajı açısından bu ayrıntı önemli.
İkincisi…
Başbakan Binali Yıldırım referandum için hayır diyenleri sayarken PKK, DAEŞ, FETÖ vurgusu yaparak siyaseti ve siyasi tercihleri kalın bir çizgiyle ayırdı.
Bundan da…
CHP’yi terör örgütleriyle aynı safta görmekten vazgeçtiği anlaşılıyor ki, bize göre referandum kampanyasında tansiyonu düşürmeye yönelik en önemli adım bu oldu.
Başbakan Yıldırım’ın konuşmasında “Gazi Mustafa Kemal de Samsun’a giderken karşı çıkanlar oldu” cümlesiyle de mesaj verdi.