AK Parti İl Başkanı Torun’a açık açık sorduk: MHP’ye duyarlı yaklaşan AK Parti seçmeninden fire verir mi?

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN 2
AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN 2
AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN
AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI CEMALETTİN TORUN

Stratejiler artık belli oldu… AK Parti, referandumda evet oylarının yüksek oranda çıkması için tüm kuvvetlerini sahaya sürüyor. CHP Genel Merkezi ayrışmanın önüne geçecek şekilde tahrik edici propagandadan kaçınmaları için parti örgütlerini uyarıyor. MHP de daha kontrollü bir evet kampanyasına hazırlanıyor.
İşte…
Böyle bir ortamda sıkıntının daha çok MHP’nin üstünde olduğu görülüyor.
Çünkü…
Gerek Anayasa Komisyonu’nda, gerek TBMM’deki anayasa değişikliği görüşmelerinde MHP milletvekillerine mesaj verenler ve vicdanlarına seslenenler olmuştu. Benzer sıkıntıyı şimdi de MHP teşkilatları yaşıyor.
Bu durumu…
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la konuşurken şunu söyledi:
“Anayasa değişiklikleri uzlaşı metinleridir. Gönül ister ki, Meclis’te grubu bulunan tüm partilerle ve milletvekilleriyle uzlaşarak halkoyuna sunulsun.”
Şunu vurguladı:
“Burada CHP ve HDP gruplarının Meclis’teki tavrı baştan beri belliydi. Sorumluluğu üzerine alan iki parti AK Parti ile MHP oldu.”
Ardından…
MHP’nin anayasa değişikliğindeki tavrına yönelik özel bir değerlendirme yaptı:
“MHP Türkiye üzerine oynanan oyunları gördü. Türkiye’nin beka meselesi olduğunu gördü. Siyasi kaygıları bir kenara bırakan Sayın Bahçeli çok fedakâr şekilde elini taşın altına koydu.”
Tam bu noktada…
MHP içinde hayırcı gruplar olduğunu anımsattık. Şu cevabı verdi:
“MHP’de özellikle iç çekişmeden kaynaklanan birtakım muhalif hareketler ve evet oyu vermeyeceğini açıklayan gruplar var. Bunun kamuoyuna yansıdığı kadar yüksek olacağını düşünmüyorum.”
Şunu ekledi:
“Yani, kendilerini muhalif olarak ifade edenlerin açıklamaları böyle, ama bu oranın MHP tabanında çok yüksek olmadığı biliniyor.”
Şöyle devam etti:
“Birileri vicdanlara seslendiklerini söyleyerek duygu sömürüsü yapıyorlar. Oysa tablo gerçekte böyle değil, onu da vatandaşa iyi anlatmamız gerekiyor.”
Şunu da sorduk:
AK Parti kendi oy tabanından fire verir mi?
Sorumuza Torun’un cevabı şu oldu:
“Genel manada bakıldığında AK Parti tabanında sıkıntı görünmüyor. Fakat istisnalar elbette olabilir.”