Trafik kâbusu bitiyor… Mudanya Kavşağı ana güzergâhı olan İzmir Yolu geçişi köprü altından çarşamba günü açılıyor

MUDANYA KAVŞAĞI
MUDANYA KAVŞAĞI

MUDANYA KAVŞAĞIAçıkça söylemek gerekirse… Ramazan ayından başlamak üzere, yaz süresince Bursa’nın batısında yaşayanlar, Mudanya Kavşağı’nın yeniden yapılmak üzere yıkılmasıyla trafik kâbusu yaşadılar.
Ne var ki…
Projenin sahibi Karayolları, müteahhit ve kontrolü üstlenen Büyükşehir Belediyesi sıkıntının farkında. O nedenle de, inşaat süresini hep öne çekmek için formüller geliştirdiler.
Buna…
Müteahhit firmanın fedakârlığı da eklenince, 9 Ağustos’ta bu sütunlardan duyurduğumuz gibi proje hedefinin 1 hafta önüne geçildi. 1 Eylül’de köprünün altından geçişlerin verilmesi, okullar açılmadan da Mudanya Kavşağı’nın bitirilip açılması hedeflenmişti.
Kavşaktan geçerken, asfaltlama çalışmalarının başladığını görünce, son durumu merak ettik.
İlk önce…
Asfaltlama ve çizgi çalışmalarının hafta sonu tamamlanabileceği, “hiç olmazsa İzmir yönü gidişi yolunun pazartesi açılabileceği” haberiyle heyecanlandık.
Fakat…
Yol ve köprülü kavşak inşaatları bazen göründüğü kadar kolay olmuyor. Burada da yol açılabilecekmiş gibi görünmesine karşın dikkat çekmeyen ince işler söz konusu.
Özellikle de…
Kalite standardını korumak adına asfaltta son kat aşınma tabakasından önce kenar bordürlerin yapılması önemseniyor. Bu yapıldıktan sonra, yani bordür çalışmasından sonra son kat aşınma tabakası, yol çizgileri ve trafik işaretlemeleri için de 1 günlük çalışma gerekiyor.
O bakımdan..
Başlayan asfaltlamanın pazartesiye bitmesi mümkün görünmüyor. Bize söylenen en son bilgi şu:
“Çarşamba günü hem kent merkezinden gelip İzmir yönüne, hem İzmir Yolu’ndan gelip kent merkezine giden her iki yönde de trafik işaret ve çizgi çalışmasının tamamlanmasına çalışılacak.”
Yani…
Çarşamba günü, köprünün altından yolun açılabilmesi için yoğun bir çalışma var. Mudanya Yolu’ndan gelenlerse yine Orhaneli Kavşağı’ndan dönecekler. Kavşağın tamamıysa okullar açılmadan bitmiş olacak.
Ancak…
Hafta sonu yağış olursa, bu kez hedeflendiği gibi 1 Eylül’e kalacak.