İstanbul’a deniz ulaşımında sıkıntı… BUDO’ya gösterilen iskele, sürenin bitimine 3 gün kalmasına karşın teslim edilmedi!

8d3b9467 6763 47de 86bb 4aba18bca877
8d3b9467 6763 47de 86bb 4aba18bca877

İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklamasının üzerinden 2 ayı aşkın süre geçti. Açıklamada, “Kabataş’ta Martı Projesi adıyla yeni çevre düzenlemesi” hazırlandığı, bu nedenle de Kabataş İskelesi’nin kaldırılacağı duyuruldu.
Kapatılacak iskeleler arasında, İDO iç hatlar terminaliyle BUDO’nun iskelesi var. Ayrıca Boğaz turu yapan tekneler yanaşıyorlar.


Bu süreçte…
BUDO’ya yıllar önce Yalova Ekspresi’nin kalktığı Karaköy’de yer gösterildi.

Ne var ki…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından BUDO’ya gösterilen ilk iskele ortada yoktu. Çünkü, 2006 yılında sökülüp hurdaya verilmişti, ama kağıt üzerinde belediyenin iskelesi olarak görünmeye devam ediyordu.

Bunun üzerine…
O iskelenin yakınındaki Katip Çelebi İskelesi gösterildi ve BUDO da yer tesliminin yapılması halinde kısa sürede hazırlayabileceğini bildirdi.

Bunlar olurken…
İDO kapatılan Kabataş İskelesi’nin en yakınındaki Beşiktaş İskelesi’ni kullanmaya karar verdi. Üstelik, BUDO ile rekabet edemeyeceğini açıklayıp çekildiği Kabataş-Bursa hattı yerine başladığı Kadıköy-Yenikapı-Bursa hattına Beşiktaş’ı da ekledi.

Böylece…
Doğan boşluktan yolcuya seçenek görüntüsünde kendi fırsatını oluşturdu.

Ne var ki…
BUDO’ya Karaköy’deki Katip Çelebi İskelesi’ni gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi yer teslimini bir türlü yapamadı.

Çünkü…
UKOME toplantısı yapılamadığı için karar alınması gecikti. Yapıldığında da, kurul üyesi askerler olmadığı için imzalar eksik kaldı.
Ayrıca…
Katip Çelebi İskelesi’nde bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilen kitabevi de boşaltılmadı.
Gelinen noktada…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2 ay öncesinden BUDO’nun kullandığı Kabataş İskelesi’ni kapatacağını açıkladığı 10 Ağustos’a 4 gün kaldı.
Buna karşın…
İşlemler tamamlanamadığı için Karaköy’deki Katip Çelebi İskelesi bir türlü BUDO’ya teslim edilemedi.
Bu da…
İstanbul’a deniz yolculuğunda BUDO’yu yeni bir sıkıntının beklediği anlamına geliyor.
Ya da…
10 Ağustos’ta kapatılacağı duyurulan Kabataş İskelesi’nden BUDO seferleri bir süre daha devam edecek.
Başka da yolu yok.