Bu uyarı önemli: Kimlik ve ehliyetler değişiyor, mağdur olmamak için fotoğrafa dikkat!

BURSA FOTOĞRAFÇILAR ODASI, KEMAL KONUŞKAN, MÜNACETTİN ÖZTÜRK, METİN VATANSEVEREhliyetler değiştiriliyor. Nüfus cüzdanlarının çipli kimlikle değiştirilmesi de pilot il Kırıkkale’den başladı. Haziran ayından itibaren Bursa’da da kimlikler değişecek.
Yeni kimlikler ve yeni ehliyetler için biyometrik fotoğraf istenmesi ise farklı bir durum ortaya çıkardı..
Daha önce pasaport için kullanılan biyometrik fotoğraflar artık kimlikler ve ehliyetler için de geçerli. Ancak pasaportun, ehliyetin ve kimliğin biyometrik fotoğraf ölçüleri farklı. O nedenle hepsi için ayrı ayrı fotoğraf gerekiyor.
Bir de uygulama sorunu var.
Başlangıçta, Nüfus Müdürlüklerine kurulacak fotoğraf kabinlerinde fotoğrafların çekilebileceği açıklanmıştı.
Ne var ki…
Buna itiraz eden Bursa Fotoğrafçılar Odası Başkanı Kemal Konuşkan ve bir grup Oda başkanı geçtiğimiz hafta Ankara’ya gidip Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürü Dr. Ahmet Sarıcan’la görüştüler.
Görüşmede…
Çipli kimliklerde kullanılacak biyometrik fotoğrafların, Fotoğrafçılar Odası üyeleri tarafından çekilmesi kararlaştırıldı.
Gerçi…
Bazı açıkgözler özellikle köyleri dolaşarak biyometrik fotoğraf çektiklerini söylüyorlar, ama Bursa Fotoğrafçılar Odası üyelerinin çekmedikleri fotoğrafların standartlara uymama riski var.
Bu noktada…
Bursa Fotoğrafçılar Odası Başkanı Kemal Konuşkan, yönetiminden Münacettin Öztürk ve Metin Vatansever’le ziyaretimize geldiğinde şu uyarıyı yaptı:
“Vatandaşlar Odamıza kayıtlı fotoğrafçılara biyometrik fotoğrafları çektirirlerse sorun yaşamazlar. Ama korsan fotoğrafçıların çektiklerinden sorun yaşayabilirler.”