Orhaneli Yolu için erken uyarı… Mermer TIR’ları başladığında yol yeni trafik yükünü taşıyabilecek mi?

BURSA-ORHANELİ YOLUOrhaneli merkezli olarak dağ yöresinde yeni bir heyecan var. Bu heyecan, Mermer Organize Sanayi Bölgesi hazırlıklarının yaşama geçme aşamasına gelmesinden kaynaklanıyor.
Yöre halkı…
Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun 500 milyar Dolar olarak dile getirdiği mermer rezervini kurtuluş olarak görüyor.
O nedenle de…
Daha yakın zaman öncesine kadar mermer ocaklarına karşı çıkan yöre halkı, şimdi Mermer OSB’yi destekliyor ve heyecanını da belli ediyor.
Ancak…
Projeyle ilgili geleceğe yönelik kaygı ortaya koyanlar da var. Bunlar arasında mermer işleme tesislerinin gereksinim duydukları su kaygısı dikkat çekici.
Yanı sıra…
Kentle ilgili her konuya duyarlı yaklaşım gösteren Merkez Sağ Hareketi Bursa Temsilciliği Proje Direktörü İnşaat Mühendisi Cengiz Duman bu proje için de arka plana ışık tutan bir değerlendirme yaptı.
Daha açık söylemek gerekirse, Mermer OSB kurulup da mermer taşıyan TIR’lar Bursa-Orhaneli Yolu’na çıktığında yaşanabilecekleri sorguladı.
Dikkat çektiği de şu:
“Yıllar öncesine göre çok mesafe alınmış olmasına rağmen yolun yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Böylesine büyük bir rezerv gündemdeyken asıl konuşulması gerekenlerin başında ulaşım gelmeli.”
Önerisi de şu:
“Günde yüzlerce TIR’ın hareket edeceği mevcut yol ve bağlantılı arterler şimdiden düşünülüp gerekli önlemler alınmalı.”