Bursa Milletvekili İsmail Aydın 2 yıl önce katıldığı toplantıda Avrupa’yı sığınmacılar konusunda uyarmıştı

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ İSMAİL AYDIN
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ İSMAİL AYDIN

7 Haziran’daki 5 aylık ara sonrası 1 Kasım’da yeniden AK Parti Bursa Milletvekili seçilen İsmail Aydın’la sohbet ederken ekrana Ege Denizi’ndeki Suriyeli mülteciler ile ilgili yürek sızlatan görüntüler geldi.
Bunun üzerine…
2 yıl önce katıldığı Avrupa Birliği toplantısındaki konuşmasını anımsattı.
Söze de…
“Yunanistan’ın dönem başkanı olduğu 2014’ün son günlerinde Brüksel’de yapılan Avrupa’nın sınırları ve güvenliği konulu toplantıya Türkiye adına katıldım” diyerek başladı ve şunu anlattı:
“Suriye savaşı vardı, ama sığınmacı akını başlamamıştı. Avrupa da daha çok Kuzey Afrika ülkelerinden gelen sığınmacılara karşı alınacak önlemi konuşuyordu. Kürsüye her çıkan sınırların nasıl korunacağını anlattı.”
Bu noktada…
“Avrupa’nın konuya ilgisi yalnızca sınır güvenliğiydi” dedi ve devam etti:
“Ben de söz alıp, hatalı bir bakış açısı ortaya konduğunu söyledim. Yalnızca güvenlikli bir yaklaşımın doğru olmadığını anlattım. Avrupa Birliği’nin kendi değerleriyle çeliştiği uyarısı yaptım.”
Şunu da ekledi:
“Gerçek bakış açısının, bu insanların kendi ülkelerinde rahat yaşamalarını sağlamak olması gerektiğini söyledim. Orada sağlanamazsa, burada sağlamak zorunda olduklarını ifade ettim.”
Düşüncesi şu:
“Her şeyden önce, yaşam hakkı kutsaldır. Avrupa’nın sınır güvenliğinden de daha önemlidir.”
Bunları anlattıktan sonra, Yunanistan hücumbotlarının mültecileri taşıyan lastik botları şişleyip batırmasını anımsatan Bursa Milletvekili İsmail Aydın şu değerlendirmeyi yapı:
“Bazı parlamenterler alınganlık gösterdi, ama 2 yıl öncesinden bugünkü tablonun uyarısını yaptım. Yine aynı düşüncedeyim. İnsanları önce kendi ülkelerinde huzur içinde yaşatmak gerekiyor. Yaşam hakkı Avrupa’nın sınır güvenliğinden daha önemli.”