Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin Hızır gibi… Yılın son günü siber saldırı mağduru şirketlerin imdadına yetişti

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN

Geride bıraktığımız yılın son günlerinde Türkiye çok yoğun siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Büyük bankalar, kamu kuruluşları, önemli kurumlar internetten işlem yapamadılar, iletişim sağlayamadılar.
Saldırının…
Kamuoyuna yansımayan, ama ciddi sorunlara yol açan etkileri de oldu.
Özellikle…
Yıl sonu itibarıyla genel kurullarını tamamlamak, sermaye arttırmak, ya da yapılarını düzenlemek isteyen şirketler sorun yaşadı.
Çünkü…
Şirketlerin tüm işlemleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve kısa adı Mersis olan Merkezi Sicil Sistemi’nden yapılıyor.
Geçmişte…
Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurulur, oradan başvurular dosya halinde Bakanlığa gönderilir ve cevap beklenirdi.
Şimdiyse…
Aracı kalktığı için, Bakanlık onaylı elektronik imza alan şirketler doğrudan Mersis’e başvurup işlemlerini yürütüyorlar.
Ne var ki…
Yılın son günü, yani 31 Aralık Perşembe sabah saatlerinde çok sayıda şirkete Mersis’ten onay gelmediği görüldü. Oysa sistemde, elektronik onayların Mersis’ten elektronik posta yani mail yoluyla gönderildiği gözüküyordu.
Ama ortada böyle bir elektronik posta yoktu.
Bursa’dan çok sayıda, Türkiye genelindeyse binlerce şirketin bu sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Yetkililerse, sorunun 15-17 Aralık tarihlerinde yaşanan siber saldırı kaynaklı olduğunu, saldırıdan sistemin etkilendiğini söylediler.
Üstelik…
Adlarına daha önce elektronik kayıt oluştuğu ve onay maili gönderildiği sistemde gözüktüğü için başvurularını yenilemek isteyenler de başaramadı.
İşte…
Tam bu noktada devreye AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin girdi. Yılın son günü, sabah saatlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı ile görüşen Şahin sanayici olmasının da avantajıyla teknik konuyu çözmek için bazı önerilerde bulundu.
Sonuçta…
Şahin’in devreye girmesiyle Bakanlık soruna el attı ve siber saldırı mağduru şirketler ellerini kollarını bağlayan elektronik sorunu yılın son günü mesai saati bitimine az bir süre kala işlemlerini tamamladılar.
Böylece…
Ciddi bir kriz yaşamaktan da kurtuldular.