Soğanlı’da örnek bir şehir ortaya çıkıyor… Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar mutlu

SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİYLE ÖRNEK BİR KENT DOĞUYOR
SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİYLE ÖRNEK BİR KENT DOĞUYOR

Atılan adımlar hiç de kolay değil… 2012’de başlayan süreçte, kaçak yapılaşmaların çokluğuyla bilinen en sorunlu bölgede kamulaştırmalarla elde edilmiş rezerv alanda kentsel dönüşümün başlamış olması elbette o belediye başkanı için çok önemli.
Nitekim…
Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında cuma akşamı konuk ettiğimiz Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da bu mutluluğunu sık sık dile getirdi.
Yaklaşımı da, şehirleşme anlamında önemliydi:
“Tüm dünyada şehirler önce merkezden dışa doğru büyürler. Sonra da kentsel dönüşümlerle şehirleşme merkeze döner. Bursa ve Osmangazi şimdi bu süreci yaşıyor.”
Dikkat çektiği nokta şu:
“Sırtını Uludağ’a yaslamış, önünde ova uzanan, merkeziyse tarihi SİT bölgesi olan Bursa çok dar bir alana sıkışıp kalmış. O sıkışma başka sorunları getirmiş. Üstelik deprem kuşağında yer alıyor.”
Şunu vurguladı:
“Bursa çok zor bir şehir. Bursa’da şehrin kendini yenilemesi, yeni bir şehir inşa edilmesi, tarihi yapıların korunması hep zor işler.”
Şöyle devam etti:
“Soğanlı, son 50 yılın şehrinin bir ürünü. Plansız yapılaşmış bir bölge. Bu bölgenin kendini yenilemesi gerekiyordu ve şimdi bunu yapıyoruz.”
Şunu da anımsattı:
“2009 yılında göreve geldiğimizde kentsel dönüşümü planlayarak çalıştık. 12 bölgede kentsel dönüşümün üzerinde durduk. Van depremi sonrası çıkan özel yasayla da 2 bölge için müracaat ettik. Soğanlı ve Demirkapı kentsel dönüşümleri kabul edildi.”
Mutluluğunu da şu ifadelerle ortaya koydu:
“2012’de başlayan süreç bugün bu noktaya geldi. Soğanlı’da örnek bir şehir ortaya çıkıyor. Sosyal donatı alanlarıyla, mimarisiyle çok özel bir şehir.”