İpekböceği’ne iki hattı bağlama görevi… Tramvayda İnönü Caddesi ile Beşyol’u birleştiren yeni rota

İPEKBÖCEĞİ TRAMVAYı 2 HAT ARASI BAĞLANTI GÜZERGAHI
İPEKBÖCEĞİ TRAMVAYı 2 HAT ARASI BAĞLANTI GÜZERGAHI

Bursa’nın ulaşım planlamasında raylı sisteme karar verilirken, kenti boydan boya geçecek ana gövde olarak Bursaray adını verdiğimiz ve hem yeraltında, hem yerüstünde giden hafif raylı sistem planlandı.
Kestel’den Mudanya Yolu’nda Emek’e ve İzmir Yolu’nda Uludağ Üniversitesi’ne kadar uzanan hat böyle oluştu.
Yanı sıra…
Kent merkezindeki nüfus yoğunluğu ve yolcu sirkülasyonu yüksek olan mahalleler için de tramvay ulaşımı benimsendi.
İlk adım da…
Heykel-İnönü Caddesi-Uluyol-Kent Meydanı-Çarşamba Pazarı-İpekiş-Atatürk Stadı-Altıparmak-Çatalfırın-Çakırhamam-Heykel güzergahında planlanan T1 Hattı ile atıldı.
Bu hat üzerinde yolcu taşımakta olan İpekböceği tramvayı başlangıçta yadırgansa da, tek seferde otobüsten fazla yolcuyu daha modern ortamda taşıması ve kent estetiğine katkı yapan görüntüsüyle kabullenildi.
Gerçi…
Bu hattaki yolcu yoğunluğunun hedeflenen potansiyelde olmadığı ve maliyet için değmeyeceği eleştirileri ilk günden beri sürüyor, ama şunu da biliyoruz ki tramvay planlaması etap etap yapıldı.
Yani…
Heykel-Kent Meydanı olarak adlandırabileceğimiz T1 Hattı ana etap olarak öngörülürken, yeni etapların da buna bağlanarak hem hattın genişlemesi, hem de gelişmesi hedeflendi.
Nitekim…
Yapımına başlanan Terminal Hattı’nın bazı araçları da T1 Hattı’na girip Heykel’e ulaşabilecek. Yani, Terminal’dan tramvaya binen yolcu Heykel’e ulaşabilecek.
Şimdiyse…
Hem bu iki hattı birbirine bağlayacak, hem de kentin ovaya doğru uzanan alt bölgesindeki mahallelerin raylı sistemle entegrasyonunu sağlayacak ara hat gündemde.
Buna göre…
Heykel’i ana başlangıç noktası alan T1 hattı tramvayı İnönü Caddesi’nden indikten sonra SGK Hizmet Binası önünde iki kola ayrılacak.
Sola dönen araç Uluyol’u takip edip Kent Meydanı’na ulaşırken, bir araç da aşağı doğru devam edip köprünün üstünden geçecek ve Eski Yalova Yolu’ndan ilerleyecek.
Balıklı’da, yapımı devam eden 30 metrelik yolla kesişecek olan tramvay, buradan sola dönecek ve 30 metrelik yol güzergahından Beşyol’da İstanbul Yolu’na çıkacak.
Burada da Terminal Hattı ile buluşacak.
Böylece…
Planlaması süren İnönü Caddesi-Beşyol ara hattı ile hem eski Hal binasının olduğu yere yapılan Büyükşehir Belediyesi Sarayı’na raylı sistem ulaşımı sağlanacak, hem bölgedeki 7 mahalle raylı sistem ulaşımına katılacak, hem de iki tramvay hattı by-pass bağlantı yoluyla birleştirilecek.