Sandık için son 4 gün planı: Partiler uzak ilçeleri bıraktı herkes merkezde çalışıyor!

SEÇİM SANDIKSokakta hiç hissedilmiyor… Sanki seçim olmayacakmış gibi bir görüntü var… Seçmen ilgisini belli etmediği gibi seçim bıkkını olduğunu açık açık gösteriyor… Böyle bir süreçte siyasetçi de formda gözükmüyor.
Fakat…
Seçime artık 4 gün kaldı. Havaya girilse de girilmese de pazar günü sandık başına gidip oyumuzu kullanacağız. Propaganda çalışmaları 31 Ekim Cumartesi günü akşamı sona ereceği için siyasi partiler açısından son 4 gün sendromu başladı.
O nedenle de…
Tüm partiler atletizm yarışlarındaki son düzlük gibi gördükleri son 4 gün için özel çalışma planları hazırladılar. Doğal olarak bu planlar biraz daha yoğunluk gerektiriyor.
Ancak…
Dikkatimizi çeken bir durum var:
Siyasi partilerin son 4 gün planlamaları daha çok Bursa kent merkezini oluşturan Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’i kapsıyor. Biraz da merkez çevresi konumundaki Gürsu ve Kestel ilçelerine yönelik çalışma yapılıyor.
Onun dışında…
Diğer ilçelerden aday çalışmaları büyük ölçüde çekildi. Geniş alanda, AK Parti adaylarından başka merkezden uzaktaki ilçelerde seçim çalışması yapan ekiplere pek rastlanmıyor.
Bunun nedenlerinden biri olarak, daha az nüfuslu merkeze uzak ilçelere gidiş gelişlerde adayların zaman kaybetmeleri gösteriliyor.
Buna karşılık…
Daha büyük oy potansiyeli göz önüne alındığı için merkezdeki mahalleler sıkı bir taramaya tutuluyor.
Bu arada…
AK Parti de merkezdeki çalışmalarında son haftayı, geçmiş seçimlerde de alışkın olduğumuz nokta mitingleri yaparak değerlendirme düşüncesinde.
Bir yandan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diğer yandan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile sahaya çıkan AK Parti, hafta sonuna kadar merkezdeki nüfusu kalabalık yerlerde nokta mitingleri planladı.
Yanı sıra…
CHP bir yandan ziyaretleri yoğunlaştırırken, bir yandan da toplumsal konularda muhalefet örnekleriyle son haftayı değerlendirmek istiyor.
Benzer bir planlama MHP için de geçerli. Hatta, MHP sözcülerinin son 4 gündeki söylemlerini biraz daha sertleştirdikleri gözleniyor.