Koalisyon arayan siyasetin gündemi artık her gün değişiyor, seçim hazırlıkları başladı bile!

Görünen o ki… Ankara’dan yansıyan siyasi hava meteorolojinin günlük hava tahminlerinden pek de farklı değil.
Anımsanacaktır…
Yakın zaman öncesine kadar “Yeniden seçim mi, koalisyon mu?” tartışmaları yapılıyordu. Son bir haftayı ise “AK Parti CHP ile mi, yoksa MHP ile mi koalisyon yapacak?” tahminleriyle geçirdik.
Bazen CHP ile koalisyon öne çıktı, bazen MHP ile koalisyon için sinyaller alındı.
Ne var ki…
Hafta sonu bambaşka tablolar oluştu. Bunu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeniden seçim” vurgusu yapması ve “seçime kadar azınlık hükümeti olabilir” mesajı vermesi başlattı.
Aslında…
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin ertesi sabahı söylediğini süreç içinde hep tekrarladı, şimdi yine aynı noktaya vurgu yapıyor: Koalisyon kurulamazsa millete gidilir, yeniden seçim olur.
Gerçi…
Bu ifadeden “Cumhurbaşkanı seçimin yenilenmesini, Başbakan koalisyonun kurulmasını istiyor” yorumu çıkaranlar var ki, onlar da haksız sayılmazlar.
Nedeni ortada…
Başbakan Ahmet Davutoğlu girdiği ilk seçimde partisinin tek başına iktidarını kaybeden lider durumunda. Önündeyse AK Parti kurultayı var. En azından ilk kurultayına yine Başbakan olarak girmek istiyor. Bunu da son derece doğal karşılamak gerekiyor.
Bu nedenle…
Başbakan Davutoğlu’nun koalisyon görüşmelerine daha fazla önem vermesi ve sonuç alabilmek için çaba göstermesi normal.
Aynı sıkıntı…
Kongre süreci başlayacak ve yılbaşından önce kurultayını toplayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için de geçerli.
O da…
Seçim sürecindeki adaylıklarda ve bazı gelişmelerde partinin bir kanadına yönelik kararlar nedeniyle kurultay elini güçlendirme ihtiyacı duyuyor.
Siyaseten bunun yolu da hükümette olmaktan geçiyor.
Buna karşın…
Meydanlardaki konuşmalarının etkisi altında kaldığı ve bazı söylemleri aşamadığı izlenimi var. Onun için de “AK parti’yi aklayan CHP” konumuna düşmekten çekindiği için zaman zaman kararsız kalıyor.
En rahatı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Hem partisinin kurultay süreci geride kaldı, hem de lider olarak partide mutlak hakimiyeti var.
Bugün için koalisyona karşı gibi görünmekle birlikte, yarın siyasetin gereği olarak partisinin çıkarlarına göre farklı davranmayı tercih edebilir.
Bütün bunlar…
Partilerin teşkilatları/örgütlerinde anında karşılık bulan konular. Zaten son birkaç gündür herkeste seçim hazırlığı havası sezdik.
Siyaset kolları sıvadı bile…