Görüşmeler umutla başladı, beklenen sonla bitti… Masadan AK Parti kalktı, kasımda seçim tek seçenek

OLAY GAZETESİ 05 AĞUSTOS TARİHLİ YAZI
OLAY GAZETESİ 05 AĞUSTOS TARİHLİ YAZI

Aslında… Gelinen nokta hiç de sürpriz son değil. Koalisyon görüşmeleri sürerken AK Parti’nin niyetinin kasım ayında seçime gitmek olduğunu siyaset kamuoyu da, CHP de gördü.
Fakat…
Sonucun belli olmasına karşın koalisyon görüşmeleri sürecini uzatan en önemli etken, iki partinin de masadan kalkan taraf olmak istememesiydi.
Nitekim…
CHP bu noktada AK Parti’nin niyetini görebildiği için stratejik davrandı ve koalisyona çok istekli görüntü verdi. Gelen önerileri kabul etti.
Böylece…
45 günlük hükümeti oluşturma süresinin başarısızlıkla sona ermesinin ardından gidilecek seçimde, meydanlarda “CHP sorumluluktan kaçtı” denilmesinin önüne geçti.
Buna karşın…
AK Parti’nin koalisyon arayışları sırasında bir yandan seçim hazırlığına başlaması da gizli kapaklı olmadı. AK Parti Genel Merkezi’nden teşkilatlara hep seçime hazır olun mesajları verildi, seçim için somut adımlar atıldı.
Örneğin…
5 Ağustos Çarşamba günü bu sütunlarda “İşte AK Parti planı: İmzalar toplandı, seçim 1 Kasım’da!” başlığıyla duyurduk.
Plan da…
Her partinin oranı doğrultusunda üye vereceği Geçici Seçim Hükümeti yerine, TBMM’de erken genel seçim kararı alarak mevcut hükümetle seçime gidilmesi üzerine kurulmuştu.
Aynı süreçte…
Görüşmelerde ılımlı yaklaşım sergilemesine karşın CHP de seçim hazırlığı adına “7 Haziran’daki aday listeleri aynen mi gösterilecek, yoksa yeniden önseçim mi yapmak gerekir?” sorusuna cevap aramak üzere Yüksek Seçim Kurulu’ndan görüş istedi.
Yine…
Süreç içinde AK Parti Genel Merkezi’ndeki seçim çalışmaları kapsamında, “HDP’ye giden emanet oyları asıl partilerine döndürmek için seçim barajının düşürülmesi” çalışması başlatıldı.
İki liderin dünkü buluşmasından önce, AK Parti’deki eğilimi de dün yine Olay’daki sütunlarımızdan paylaştık: “Bir seçim daha deneyelim.”
Dün de…
Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşme sonrası “Koalisyonun oluşamayacağının anlaşıldığını” açıkladı ve AK Parti böylece CHP’nin masasından kalkmış oldu.
O nedenle…
Böyle bir son aslında hiç kimse için sürpriz değil. Zaten beklenen sonuçtu.
Bunları söylerden şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekiyor: AK Parti tabanı başından beri CHP ile koalisyona hiç sıcak bakmadı.
Gelinen noktada…
Siyasetin ürettiği senaryonun kolay tarafı da buydu. Zor tarafı şimdi başlıyor.
Nedeni de ortada:
Siyasi partilerin stratejileri yanında, siyaset üzerinde etkileyici ve belirleyici konumlar yeni daha özel çözümler üretebileceğinden, bundan sonrasını öngörebilmek çok da kolay değil.