Yunanistan’da kriz sokağın pek umurunda değil, ama siyasetçi “nerede yanlış yaptık” sorgulaması yapıyor

GÜMÜLCİNE – YUNANİSTAN
Türkiye’den gidenler içim Gümülcine hiç de yabancılık çekilecek bir yer değil. Bizim şehir, bizim çarşı, bizim insanlar ve bizim yaşam kültürü.
Gündüzü ayrı, gecesi ayrı hareketlilik gösteren bir şehir. Özellikle geceleri gençlerin daha fazla dışarıda oldukları bir sosyal yaşam.
Ancak…
Bu yaşam Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle yarın ne olacağı kestirilemeyen bir durumda.
Buna karşın…
Ülkede krizin sokaklara yansıdığını söyleyebilmek pek de kolay değil.
Oysa…
Siyasetçilerle konuştuğunuzda kaygılarını dile getiriyorlar. Özellikle Siriza’da siyaset yapanlar, kendilerini iktidara taşıyan rüzgarın sardığı büyünün bozulduğunun farkındalar Onun için de ciddi bir sorgulama içindeler.
Bu sorgulamada…
İktidara gelirken nerede yanlış yaptıklarını biraz daha fazla tartışıyorlar. Tartışmalarının temel noktasını ise, Avrupa ile borçların uzun vadeye yayılmasında anlaşmalarına karşın memur maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelinmesi biraz daha öne çıkıyor.
Bu noktada…
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da pazartesi gecesi Kozlukebir’deki 4 bin kişilik o muhteşem sokak iftarında yaptığı konuşmada “Komşumuzun içinde bulunduğu sıkıntıyı biliyoruz ve yardıma hazırız” derken dostluk eli uzattı.
Batı Trakya Türkleri arasında da Siriza siyasetçileri var. Hatta Türk milletvekilleri var. Yunanistan’ın bugünkü siyasal rüzgarı Pasok gibi geçmişin çok güçlü partilerini yerle bir etmiş.
Ayağa kalkma mücadelesi verenler arasında Sadık Ahmet’in partisi olarak bildiğimiz Dostluk Eşitlik Barış Partisi de var. Önce Batı Trakya’da tutunup ayağa kalkmak, sonra da Atina’ya doğru ilerleyip güçlenmeyi arzulayan Dostlu Eşitlik Batış Partisi’nin genç genel başkanı Mustafa Ali Çavuş umutlu ve heyecanlı.
Gümülcine’de bulunduğumuz süre içerisinde Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ile birlikte Bursa kafilesini hiç yalnız bırakmayan Çavuş aslında bizlere çok yabancı değil.
Çünkü, Olay Gazetesi Ekonomi Müdürü Hasan Ali Çavuş’un akrabası.