Trafiğin en yoğun saatinde Demirtaş Kavşağı’ndan hiç durmadan geçebilme keyfi

3. YAZI İÇİN DEMİRTAŞ KAVŞAĞIYıllar önce İstanbul denince akıllara trafik sıkışıklığı gelirdi, insanların randevularına yetişebilmek için saatler öncesinden yola çıkmalarına şaşılırdı.
Bursa’da trafiğin yoğun olmadığı, ulaşımın kolaylıkla sağlanabildiği o yıllar geride kaldı. Bursa da artık günün her saati trafik sıkışıklığı yaşanan kentler listesinde.
Özellikle…
Sabah mesai saati başlangıcında, akşam da mesai ve okul çıkışında trafikte yol bulabilmek büyük dert haline geldi.
Hele…
Bu sorunun daha fazla yaşandığı, sıkıntının daha çok hissedildiği bazı yerler var. Örneğin, kent merkezinden geçip giden Acemler’de yapılan her şeye karşın sabah ve akşam saatlerinde trafik sıkışıyor.
O trafiğin içinde sıkışınca da “Ya köprülü kavşak yapılmasaydı, ya yol birer şerit genişletilmeseydi burası nasıl olurdu?” sorusu akıllara geliyor.
Yanı sıra…
Bursa trafiğinin kilitlendiği yerler arasında Doğu Yakın Çevre Yolu üzerindeki Demirtaş Kavşağı’nın da özel bir yeri var. Yakın Çevre Yolu’nun açıldığı yıllardan beri, özellikle akşam saatleri bu kavşağı aşabilmek ciddi sorun oluyordu.
Fakat…
O soruna Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe el attı ve yapımı tamamlanan Demirtaş Köprülü Kavşağı’yla kesintisiz ulaşım sağlandı.
Kavşak açıldıktan sonra, eskiden trafik sıkışıklığı yaşanan akşam saatlerinde buradan hiç geçmemiştik. Geçen akşam geçmemiz gerektiğinde inanamadık.
Saat 18.30’da, Demirtaş Kavşağı’ndan hiç durmadan geçebilmek gerçekten büyük keyif. Aracımızın içinde Başkan Altepe’nin kulaklarını çınlatıp gıyabında teşekkür ettik.