Modern eğitimin Türkiye’deki tek modeli ÇEK’ten şimdi de Çağdaş Eğitim Lisesi geliyor

ÇEK'li Kadınlar gönüllü topluluğu
ÇEK’li Kadınlar gönüllü topluluğu

Üzerinden tam 20 yıl geçmiş… Çağdaş Eğitim Kooperatifi kurulduğunda, kurucu kadro içinde yer alamadık ama hemen sonrasında üye/ortak olarak katıldık. Fakat zaman içinde  küçük hissemizi devretmek zorunda kaldık.
O tarihte…
Birbirinden görerek pek çok ilde Çağdaş Eğitim Kooperatifi hamlesi başlamıştı. En hızlı ve en sağlam adımları hep Bursa attı.
Örneğin…
Beşevler’de yapılan anaokulu ve kreş gerçek anlamda örnek bir yuva oldu. Onu Ertuğrul’daki öğrenci yurdu ile ilkokul ve ortaokul izledi.
Kreşin her aşamasını gazeteci olarak yakından izledik. İlkokul ve ortaokul projesini de daha ortada hiçbir şey yokken takibe aldık. Temel atmada da bulunduk, inşaat aşamalarında da hep ÇEK’te olduk.
Bütün bunları…
Kendilerine ÇEK’li Kadınlar adını veren grup ziyaretimize geldiğinde anımsadık ve galiba biraz da heyecanlandık.
Öğrendik ki…
Çağdaş Eğitim Kooperatifi bugün gelinen noktada Türkiye’deki tek model olarak kalmış. Üstelik, çağdaş ve Atatürkçü bir eğitim için çok sağlam adımlar atmaya devam ediyor.
Nitekim…
Ziyaretimize gelen ÇEK’li Kadınlar grubundakilerin her birinin sosyal ve siyasal yaşamda kimlikleri, kariyerleri var. Ama o kimlik ve kariyerleri bir kenara bırakıp ÇEK için gönüllü çalışıyorlar.
Nilgün Pusat, Melike Soydan, Dilber Dereli, Nilüfer Akgün ve ÇEK Müdür Yardımcısı Ayşen İnci ile sohbet ederken yeni adımı da öğrendik:
ÇEK’in kuruluşunun 20. yılında, yani 25 Temmuz günü lisenin temeli de atılacak.
Ancak…
Bütün bunlar kolay olmuyor elbette. Bursa’nın desteği bugüne kadar süregeldi. Bugün o desteğe yine gereksinim var. Bursalılar her zaman olduğu gibi ellerini uzatırlarsa, Türkiye’nin tek modeli yeni bir sayfa açacak ve geleceği şekillendirmek üzere çok önemli bir iş daha yapılacak.
İlgilenenler www.cagdas.org.tr internet adresinden her şeyi inceleyebilirler.