Bu iddia çok konuşulur: Sandık görevlisi sayısından az oy alan partiler göreceğiz, çünkü…

AK PARTİ ADAYI YÜKSEL YENİ
AK PARTİ ADAYI YÜKSEL YENİ

Sürekli tekrarlıyoruz. Bu seçimin geçmişteki seçimlerin tümünden çok farklı yanları var. Sandığa güvensizlik konusu da bunlar arasında yer alıyor.
Muhalefet partileri iktidara mensup kişilerin sandık sonuçlarını değiştirecekleri kaygısını yaşarken, iktidar partisindeyse siyaset dışı kulvarlardan sandıklara müdahale olabileceği kaygısı öne çıkıyor.
Nitekim…
Seçimin en çok çalışan adayları arasında yer alan ve atom karınca olarak anılmaya başlanan AK Parti Bursa Milletvekili Adayı Yüksel Yeni bu konudaki kaygısını çok çarpıcı bir iddia ile ortaya koydu:
“Saha çalışmalarım sırasında şöyle bir düşünce sahibi oldum: Bu seçim, aldığı oy sandık görevlisi sayısından daha az olan partiler göreceğiz.”
Bu sözü şöyle açıkladı:
“Siyaset dışı bazı unsurlar, bazı küçük partilere kendi mensuplarını sandık görevlisi olarak yazdırıyorlar. Kişi filanca parti adına sandık görevlisi olarak sandık kurulunda yer alıyor, ama o partili değil.”
Şunu vurguladı:
“Adına gözlemcilik yaptığı partiye değil, kendi partisine oy verecek kişiler olacak. O nedenle bazı partiler görevlendirdikleri sandık görevlisi sayısından daha az oy alacaklar.”
Bunu da şuraya bağladı:
“AK Parti’nin başarılı olmasını istemeyen kimi çevreler, sandık başını etkilemek ve AK Parti oylarını engellemek için böyle hareket edebilirler.”
Açıkça söylemek gerekirse…
AK Parti Adayı Yüksel Yeni’nin sözleri bir iddia içeriyor, fakat çok çarpıcı bir iddia olduğunu da vurgulamak gerekiyor.