CHP’de en merak edilen soru: YSK’ya giden yazıda ne var?

İpucunu… Bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Parti Meclisi’nde aralarında Bursa’nın da olduğu bazı illerde önseçim kararı alındıktan sonra aday olmayan milletvekilleriyle ilgili değerlendirme yaparken, kaybetmek istemediği milletvekilleri için kontenjan koyabileceğini söyledi.
Verdiği isimler arasında Bursa’dan Aykan Erdemir vardı, PM Üyesi Sena Kaleli de dillendirildi.
Karar için de…
14 Mart’ta yapılması planlanan PM toplantısını gösterdi.
Ne var ki…
Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği 14 Mart toplantısı yapılmadı. Onun yerine, 16 Mart Pazartesi günü MYK toplandı. MYK sonrasında da Yüksek Seçim Kurulu’na bir yazı gitti.
Aslında…
CHP önseçim kararı aldığı illeri daha önce YSK’ya bildirmişti. Bursa’daki önseçim hazırlıkları da bu nedenle Seçim Kurulu nezaretinde sürüyor.
Ne var ki…
Siyasi Partiler Yasası, önseçimden önce kontenjan kullanma fırsatı tanıyor. Yasa bunu bir hükme bağlarken, “önseçimden 10 gün önce kontenjan kararının YSK’ya bildirilmesini” istiyor.
İşte…
CHP’den  bu hak kapsamında YSK’ya giden ve son takdir hakkının kullanıldığı bir yazı var.
Gerçi…
Kararı Parti Meclisi’nin vermesi gerekiyor, ama önseçim kararı alınırken, Genel Başkan’a değişiklik yetkisi verilmişti. Kılıçdaroğlu’nun da PM’den aldığı bu yetkiyi kullandığı anlaşılıyor.
İşte…
CHP kulislerinde en çok bu soru konuşuldu. Herkes birbirine “Acaba Genel Merkez YSK’ya aday belirleme yöntemiyle ilgili ne bildirdi?” diye sordu.
Açıkça söylemek gerekirse…
Ankara’da, özellikle de CHP Genel Merkezi’nde bu işlerle ilgilenebileceğini düşündüğümüz çok kişiye soruyu yönelttik.
Gördük ki…
CHP Genel Merkezi’nden aday yöntemiyle ilgili YSK’ya bir yazı gittiği genelde biliniyor, ama yazı içeriği bilinmiyor. Kılıçdaroğlu yetkisini kullanıp kontenjan bildirdi mi, bildirdiyse hangi iller için bunu istedi kimse bilmiyor.
O nedenle…
Yazının bu kadar gizli olması ve sır gibi saklanması kafaları karıştırdı.