CHP’de milletvekilleri aday olmama aşamasındalar mı?

Aslında… Pazar gününe kadar CHP’de adaylık kalıpları genel uyum içinde ele alınıyor ve aşağı-yukarı benzer tablolar ortaya konuyordu.
Bu tablolarda…
Başta mevcut milletvekilleri olmak üzere dışarıdan gelip son dönemde parti örgütünde sempati toplamış kimi isimlere sıralamada şans tanınıyordu.
Hatta…
Pazar günü öğle saatlerinde MYK’dan “Bursa’da 2 ve 4. sıra kontenjan, diğerleri önseçim” kararı alındığı haberi geldiğinde bile genel bir kabullenme ortaya çıktı.
Ne var ki…
Parti Meclisi’nde aday belirleme yöntemi görüşülürken Bursa Milletvekili Sena Kaleli’nin söz alıp “Örgüt önseçim istiyor” demesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından itirazsız destek bulunca her şey değişti.
O dakikadan itibaren CHP’de sular bir başka türlü akıyor.
Çünkü…
Kaleli önseçimi kabul ettirerek kendisi dahil milletvekillerinin yeniden seçilebilmelerini güçleştirdi ve aday listesinin dengesi değişti.
Zaten…
Dün bu sütunlardan aktardığımız gibi, Kaleli bunun farkında ve “Partimizin Bursa’daki bugünkü yapısına bakarsak, benim önseçimde seçilme şansımın zayıf olduğu zaten görülüyor” diyerek de gelinen durumu kabul ediyor.
Bu noktada…
En rahat durumda Kemal Ekinci var. Siyaseti bırakma kararı aldığını, yeniden aday olmayacağını çok önceden açıkladığı için PM kararı onu ilgilendirmiyor.
Buna karşılık…
Turhan Tayan, İlhan Demiröz ve Aykan Erdemir için çok sıkıntılı bir durum var. Hatta bu nedenle Kaleli ile tartışan milletvekilleri olduğu konuşuluyor.
Dahası…
Onların da her an aday olmayacaklarını açıklayabilecekleri konuşuluyor.
Gerçekten de…
CHP örgütünün bugünkü yapısı nedeniyle, milletvekilleri için çok zor bir tablo ortaya çıktı. Bu tablodan sağlam çıkabilmeleri çok kolay değil.
Öyle ki…
Şu günlerde CHP’de giderek yükselen ve siyasi histeriye dönüşme eğilimi gösteren bir heyecan dalgası gözleniyor. O dalganın siyasi riske dönüşmesini önlemek ise parti yönetimine düşüyor.
Soğukkanlı ve deneyim gerektiren bir süreç başlıyor.