Gezi ve Kobane’ye farklı bakış: Asıl maliyet ekonomiye

Bahçeşehir Üniversitesi 11 yıldır İstanbul’da düzenlediği ve Türkiye’nin her yerinden katılımla ilgi gören Siyaset Okulu sertifika programı 3 yıldır Bursa’da da tekrarlanıyor.
Merinos’un Başkanlık Salonu’nda artık klasik haline gelen programda, siyasi parti liderleri ve üst yönetim kadroları başta olmak üzere konularının uzmanları gelip birikimlerini paylaşıyorlar.
Biz de…
Cumartesi sabahları Siyaset Okulu’na uğrayıp konuşmacıları dinlemeye özen gösteriyoruz. Her siyasi görüşten öğrenmeye odaklı katılımcıların salonu doldurması memnuniyet verici.
Cumartesi günü…
İzlediğimiz bölümde AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin konuşmacıydı.
Gelişen Türkiye Ekonomisi konulu konuşmasında ekonomiyle siyasal ve toplumsal olaylar arasında çok farklı ilişkiye dikkat çekti.
Örneğin…
“Eğer tek parti iktidarı olsaydı 2001 krizi yaşanmazdı” diyen Şahin’in şu sözleri dikkat çekiciydi:
“Devlet Bahçeli’nin Kocayayla’da haydi seçime demesiyle 2002 seçimlerine gidilmeseydi, 2003 yılının mart ya da nisan ayında devlet memur maaşlarını ödeyemez duruma düşecek ve  borçlanmak zorunda kalacaktı.”
Bu noktada…
Tek parti hükümetlerinin içte ve dışta yol açtığı güven duygusunu şöyle tanımladı:
“Sermaye güveni sever. Özgür bir kuş gibidir, konduğu daldaki en ufak bir sarsıntıda kalkar gider.”
Sonra da..
Son dönemin iki toplumsal olayının ekonomiye etkisini dile getirdi:
Bir…
“Ağaçları korumak için masum bir gençlik hareketi olarak başlayan Gezi olayları Türkiye’yi nerelere sürükledi, ekonomik maliyeti de çok ağır oldu. Gezi öncesi faizler yüzde 6-7’ye kadar düşmüşken Gezi sonrası yüzde 14’e çıktı.”
İki…
“Kobane bahane edilerek 6-7 Ekim’de halk kışkırtıldı ve sokaklara çıkarıldı. Bizim dışımızdaki bir olayın bizim ekonomimize ağır maliyeti oldu, bunun yol açtığı ekonomik hasar yakında açıklanacak.”


Neden “yeni Türkiye” dendi?

Siyaset Okulu Bursa programında ekonomiyle siyasal ve toplumsal olaylar arasındaki ilişkileri anlatan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin, terörün 30 yılda 600 milyar Dolar’ın yanında Türk insanına hayallerini kaybettirdiğini söyledi.
“Yeni Türkiye dediğimizde, ‘Nesi yeni? Amerika neden yeni Amerika demiyor?’ diye soruyorlar. Vizyonumuz, hedeflerimiz, gençliğimizin idealleri yeni” dedikten sonra da şunu ekledi:
“İnsan yaşamı kalitesini kısıtlayan her engeli ortadan kaldıracağız.”