Badırga projesi kenti de, boyahaneleri de kurtaracak

Yaklaşık 204 hektar alana kurulacak TOSAB’ın altyapı ihalesi yapıldı. 2015’te faaliyete geçmesi hedeflenen ve kent merkezine 32 kilometre uzaklıkta olan bölgede şimdiden 54 boyahanenin yer alması kesinleşti.
Alınan ÇED raporunun öngörüsü doğrultusunda “Uluabat hidroelektrik santralı kuyruk suyundan yıllık 14.4 milyon metreküp su kullanılması için DSİ Genel Müdürlüğü ile sözleşme” imzalandı.
TOSAB’ın müteşebbis heyetini yüzde 88 ile Tekstil Boyahanecileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, yüzde 9 ile kısa adı BOYDER olan Tekstil Boyahanecileri Derneği oluşturdu. Valilik Özel İdare ve Büyükşehir Belediyesi yüzde 1’er hisseyle katıldılar.
Müteşebbis heyetteyse Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ethem Dizdar, Erol Türkün, Osman Nuri Canik, Hüseyin Özdilek, Ahmet Aydın, Mahmut Yılmaz, Vasıf Anıl, Sami Bilge, Seyit Ahmet Nevruz, Celal Gökçen, Ali Ay, Türk Ceyhan, Ufuk Ocak, Yusuf Ateş yer aldı.
Bu arada…
Daha önce BOYDER olarak faaliyet gösteren Tekstil Boyahanecileri Derneği adını değiştirerek TOSABSİAD oldu.
Başkanlığını Erol Türkün’ün üstlendiği TOSABSİAD’ın yönetiminde Hüseyin Özdilek, Osman Nuri Canik, Ahmet Aydın, Mahmut Yılmaz bulunuyor.
Proje boyahaneleri tartışılır olmaktan kurtarırken, çevresel anlamda Bursa’yı da rahatlatacak.