Diyanet Orhangazi’den ders çıkardı, hastaneler ve belediyelerdeki din görevlileri için de eğitim hazırladı

İki hafta kadar önceydi… Yalova’da üniversite öğrenimi gören gençlerin içinde bulunduğu aracın trafik kazası yapması sonucu iki genç yaşamını yitirmişti. O gençlerin Orhangazi Devlet Hastanesi’nden cenazelerinin alınması sırasında görevli imamın dua sırasında söyledikleri önce acılı ailelerin, sonra da haberin yansımasıyla kamuoyunun tepkisini çekmişti.
Bu olayı…
CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir soru önergesi olarak TBMM gündemine taşıdı. Önergesine de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın cevap vermesini istedi.
Ardından…
Önergenin sahibi Erdemir ile cevaplamasını istediği Başbakan Yardımcısı Bozdağ geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulu sırasında bir araya geldiler.
Bursa Milletvekili Erdemir görüşmede konuyu açınca, Bozdağ bilgi verirken, “3 farklı kategoride din görevlisi kadrosu var” diye söze başladı ve kategorileri sıraladı:
“Birincisi Diyanet İşleri’ne bağlı din görevlisi kadroları. İkincisi Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hastane gasilhanelerindeki din görevlileri. Üçüncüsü de belediyelerin cenaze hizmetlerinde çalışan din görevlileri.”
Şunun altını çizdi:
“Bu üç kategori de birbirinden ayrı ama hepsi din görevlisi olarak vatandaşla bire bir temas sağlıyorlar.”
Sonra da şunu söyledi:
“Orhangazi’deki konuşmayı yapan görevli hastanenin gasilhanesinde çalışan kişi.”
Sonra da şunu söyledi:
“Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosundaki din görevlileri için sistemli eğitim programları uyguluyor. Aynı şekilde belediyeler de eğitim veriyorlar. O nedenle Diyanet ve belediye kadrolarında bu tür sorunlar pek olmuyor.”
Ardından…
Orhangazi’de yaşananlardan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gerekli dersi çıkardığını söyledi ve şunu açıkladı:
“Diyanet İşleri Başkanlığı, kamuoyunu rahatsız eden bu tür olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için harekete geçme kararı aldı. Şimdi tüm kadrolardaki din görevlileri için sıkı bir eğitim programı hazırlanıyor.”
Bu görüşmenin ardından, konunun takipçiliğini üstlenen CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir’le konuştuk.
İzlenimlerini şöyle aktardı:
“Yaşanan bir olumsuzluğun, başka olumsuzlukları önlemesi için gerekli adımların atılmakta olduğunu gördüm. O nedenle Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’a çok teşekkür ediyorum.”


Başhekim Kara’ya teşekkür

CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir olumlu muhalefete önem veren, gerektiğinde uyarı yapıp teşekkür etmeyi de bilen bir siyasetçi. Temaslarıyla ilgili bilgi verirken bir teşekkür daha etti.
O teşekkür de…
Çalışmaları sırasındaki yardımları nedeniyle, AK Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara’nın eşi olan Orhangazi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Cumhur Kara’ya geldi.