Başbakan Erdoğan’ın otoyol hedefi: 2015’te Karacabey’e

Hedef büyük… İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu işlev olarak Türkiye’nin ekonomik açıdan en gelişmiş, nüfusun da en yoğun olduğu Marmara ve Ege bölgelerini birbirine bağlayacak.
Projenin en önemli özelliklerinden biri, İzmit Körfezi’nin üzerine yapılacak köprü.
O bakımdan…
Ulaşım alanında Türkiye’nin en büyük yatırımı özelliğini taşıyor. Yatırım finansmanı ise ihaleyi alan yüklenici firmaların oluşturduğu konsorsiyum tarafından işletme hakkı karşılığı üstlenildi.
Ne var ki…
Bursa bölgesindeki geçişlerinde tünel ve açık arazideki viyadük çalışmaları devam eden otoyol, kamulaştırma sorunları nedeniyle henüz göz önüne çıkamadı.
O sorunların da yeni yeni çözüldüğü, özellikle baharla birlikte başlayan bu yılın inşaat mevsiminde otoyol yapımının hızlanacağı bilgileri geliyor.
Gerçi…
Geçen yıl Gebze’de yapılan törenle otoyolun startı verildi ama bu büyük projenin en önemli aşaması olan Körfez Geçişi Köprüsü’nün temeli geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.
Üstelik…
Temel atma törenlerine katılmadığı bilinen Başbakan Erdoğan kararını ilk kez bu büyük proje için bozdu.
İşte…
Geçen haftaki o törene katılan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın’la konuşurken, tören öncesi Başbakan’a verilen brifingdeki notlar dikkatimizi çekti.
Örneğin…
Brifing sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapımı üstlenen müteahhit firmaların yöneticilerine sitem gibi bir ifadesi var:
“2015 yılında otoyolun biteceğinin sözünü verdik. Ama geç kalındı. Biz verdiğimiz sözü tutmak zorundayız. Sözümüzü tutamazsak, diğer iktidarlardan bir farkımız kalmaz.”
Ardından…
Firmalara gösterdiği yeni hedefi AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın şöyle açıkladı:
“Başbakanımız net bir şekilde hedefi açıkladı ve 2015 yılında Gebze’den Karacabey’e kadar olan bölümün bitirilmesini istedi.”
Şunu ekledi:
“Aynı şekilde, İzmir’den itibaren bu tarafa doğru 50 kilometrelik bölümün de 2015’e kadar tamamlanmasını istedi.”
Sonra da…
Geçen hafta köprünün temel atma törenindeki brifingde Başbakan Erdoğan’ın koyduğu yeni hedefi açıkladı:
“Başbakanımız, 2016’da otoyolun tamamlanmasını istedi.”

İlgili Reklamlar