Cumhuriyet Caddesi, İstanbul’daki Beyoğlu gibi neden olmasın?

Herkes biliyor… İstanbul’da Beyoğlu olarak tanınan İstiklal Caddesi var. Bu cadde, son yıllarda alternatifleri oluşsa da hem alışverişin, hem de eğlencenin de merkezi özelliğini taşımaya devam ediyor.
Özellikle caddenin araç trafiğine kapatılması ve ortasından tramvay geçmesinden sonra Beyoğlu’nun, yani İstiklal Caddesi’nin ayrı bir havası oldu.
Eskişehir’de tramvay hattından sonra kent merkezi benzer bir görünüme kavuştu.
Bizde de…
Kent merkezinde yaya sirkülasyonu en yüksek cadde olarak karşımıza Cumhuriyet Caddesi çıkıyor. Üstelik, cadde araç trafiğine açıkken de yaya yoğunluğu vardı, şimdi trafiğe kapalıyken de aynı yoğunluğa sahip.
Bunda…
Çarşı ve merkez pazaryerinin tüm çıkışlarının Cumhuriyet Caddesi’ne açılması en önemli etken.
Aslında…
Tramvayla birlikte Cumhuriyet Caddesi’nin konseptinde değişim gözleniyor. Ama binalardaki görüntünün aksine, konsept dönüşümü beklenen hızda değil.
Bu konuda…
Büyükşehir Belediyesi dönüşüme katkıda bulunmak amacıyla cadde üzerinde Ertuğrul Kafe adıyla tesis açıp öncülük etti.
Geçenlerde…
Büyükşehir adına Ertuğrul Kafe’nin yöneticiliğini üstlenen Macit Tunalı ile sohbet ederken, Cumhuriyet Caddesi’nin yeni konseptini konuştuk.
Bursalılar tarafından dans kralı olduğu günlerden kalma Rod Macit adıyla tanınan Macit Tunalı, caddenin işletmecisi olarak gözlemlerini şöyle paylaştı:
“İstanbul’daki İstiklal Caddesi neyse, Bursa için de Cumhuriyet Caddesi öyle olabilir. Bunu sağlamak için ilk adımı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe attı. Şimdi başka işletmeciler de tesisler kazandırmalı.”
Sosyal tesis kapsamında işletilen Ertuğrul Kafe’de, çevredeki büfe ve kafelerin sattıkları ürünleri bulundurmamaya özen gösterdiklerini anımsatan Tunalı önerilerini de şöyle sıraladı:
“Bana göre caddenin yeni konsepti gereği burada 2-3 butik otel olmalı. Restoranlar ve 24 saat açık kafeteryalar çoğalmalı. Bu tür yaşayan mekanlar artarsa Cumhuriyet Caddesi’nde hayat hiç bitmez.”
Şunun da altını çizdi:
“Bursa’nın sosyal yaşamının renklenmesi yanında, kente gelen yabancıların ve turistlerin de ilgisini çekecek önemli bir cazibe merkezi ortaya çıkabilir.”
Yolu da gösterdi:
“Bunun için de Büyükşehir Belediyesi’nin attığı adımın işletmecilerce desteklenmesi gerekiyor.”