Otoyol ile birlikte sanayi için Balıkesir ve Manisa cazip hale gelecek ama Karacabey’de tehlike var

İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak otoyol gündeme geldiğinden beri bölgesel kalkınma ve ulaşım açısından destek bulurken, çevresel tehditler nedeniyle de tepki görüyor.
Bu arada…
Otoyol projesinin hedefleri de ortaya çıkmaya başladı.
Aslında…
Ortaya çıkan bilgilere ve gelişmelere baktığımızda, kimi tahmin ve beklentilerin zaten başından beri proje hedefi olduğunu görüyoruz.
Bunları da iki aşamada ele almak gerekiyor. Öncelikle, ulaşım hedefi karşımıza çıkıyor ki İstanbul merkezli bir planlama söz konusu
Örneğin…
İzmit Körfezi Köprüsü’nün tamamlanıp otoyolun işlemeye başlamasıyla Bursa-İstanbul arası 1 saate, İstanbul-İzmir arası 3.5-4 saate inecek. İstanbul-Eskişehir yolculuğu 2-2.5 saate inerken İstanbul-Antalya ulaşımı da kısalacak.
İkinci aşama ekonomik hedefler içeriyor ki bu da iki ayrı bölümden oluşuyor.
Birincisi…
İzmir Limanı ile yeni yapılmakta olan Çandarlı Limanı otoyol sayesinde Marmara’daki limanlarla birleşecek. Bu, İç Anadolu’nun Ege ve Marmara ile kesişmesini getirecek
İkincisi…
Otoyolun, İstanbul ve çevresindeki sanayi için Balıkesir ve Manisa’yı yeni cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediği de son gelişmelerle ortaya çıktı.
Ancak…
Güzergâh üzerinde Karacabey var. Bize öyle geliyor ki, adı açıklanmasa bile önce Karacabey hedef olacak, sonra sıra Balıkesir ve Manisa’ya gelecek.
O nedenle…
Gelişmeleri izlerken daha dikkatli ve daha duyarlı olmak gerekiyor. Küçücük bir hata, ileride telafisi mümkün olmayan sonuçları getirebilir.
Onun için iyi tartışmalı ve doğru planlama ile en sağlıklı kararı vermeliyiz.