Erhan Sevimli’den Hasan Esat Işık’lı özel dış politika anısı

Bursa’da, hem 12 Eylül 1980 öncesi döneminde, hem de siyasi partilerin yeniden kurulduğu 1983 sonrası yeni dönemde il başkanlığı yapan üç kişi var.
İlki…
12 Eylül öncesi döneminde Adalet Partisi İl Başkanı, 1983 sonrasında ise DYP İl Başkanı olan Turhan Tayan.
Diğeri…
Hem 12 öncesinde, hem 1983 sonrasında CHP İl Başkanı olarak görev yapıp iz bırakan rahmetli Yılmaz Akkılıç.
Üçüncüsü…
Yine Akkılıç gibi 12 Eylül öncesi ve 1983 sonrası döneminde CHP İl Başkanlığı yapan Erhan Sevimli.
Siyaseten deneyimli isimlerden olan Sevimli’nin, özellikle geçmiş dönemden çok özel anıları var.
Örneğin…
CHP İl Başkanı olduğu dönem, rahmetli Hasan Esat Işık’ın Dışişleri Bakanı olarak en popüler olduğu döneme rastlar.
Aslında…
Işık’ın popülaritesi, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi olduğu dönemde başladı. Fakat Fransa hükümeti Ermeni Anıtı açılınca, dönemin Başbakanı olan Bülent Ecevit dış politika tepkisi anlamında Işık’ı geri çağırdı.
O dönem seçim vardı ve Hasan Esat Işık kontenjandan CHP Bursa Milletvekili seçildi. İkinci seçiminde Ecevit onu yine kontenjan adayı gösterecekti ama kabul etmedi ve “Kontenjan hakkı bir kere kullanılır” deyip önseçime girmeyi tercih etti. Önseçimden de birinci sırada çıktı.
Geçenlerde…
Türkiye’nin bugünkü dış politika uygulamaları ve Suriye’den başlamak üzere dış politika sorunlarını konuşurken çok özel bir anı aktardı:
“Rahmetli Hasan Esat Işık’la bir gün sohbet ederken bana şunu söyledi: Dış politika usta-çıkar ilişkisidir. Okumak, yazmak elbette çok önemlidir ama yalnızca kitapla olmaz. Çünkü dış politika bir yerde refleksle karar ve cevap verebilmeyi gerektirir.”
Şunu ekledi:
“O sohbette, kendisinin dış politikayı Fatin Rüştü Zorlu’dan öğrendiğini, hocasının Zorlu olduğunu söyledi. Ecevit’in de dış politikayı, asker olmasına karşın dünyayı çok iyi izleyip gözleyen İsmet İnönü’den öğrendiğini anlattı.”

İlgili Reklamlar