Gelecek yıl seçim için Meclis hazırlığı

Anayasa’ya göre yerel seçimler için 5 yılda bir sandık başına gidiliyor. Son yerel seçim 29 Mart 2009’da yapıldı. O nedenle, Anayasa’ya göre önümüzdeki yerel seçimin 29 Mart 2014’e kadar yapılması gerekiyor.
Fakat…
2014 yılının ağustos ayında bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi var.
Üstelik…
Bu seçim öncesinde yönetim sisteminin değişmesi söz konusu. Yani, bugüne kadar parlamenter sistem ile yönetilen Türkiye’nin, 2014’ten sonra başkanlık ya da yarı başkanlık gibi yönetim sistemlerine dönmesi olasılığı var.
Daha doğrusu…
Milletvekili olarak 3 dönemi dolduran ve 12 Haziran 2011 seçiminde “Bu benim son seçimim” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonrasına yönelik hedefi ile ilgili bir durum söz konusu.
O nedenle…
2014’te cumhurbaşkanlığı seçimi yerine başkanlık ya da yarı başkanlık seçimi yapılabilir. Böyle bir değişiklik de her şeyin değişmesi anlamına geliyor.
Çünkü…
Hem yeni sistemin anlatılması ve seçmenin ikna edilmesi, hem de farklı hazırlıklar söz konusu.
İşte…
Bu nedenle AK Parti yerel seçim tarihini öne almak için kendi içinde bir çalışma yürüttü. Çalışma da, 29 Mart 2014’e kadar yapılması gereken yerel seçimin 2013 yılının ekim ya da kasım ayında yapılmasını öngörüyor.
Daha çok da 2013 Ekim üzerinde duruluyor.
Şimdi ise…
Partideki çalışmanın anayasa değişikliği ile yasal platforma taşınması söz konusu.
Nitekim…
Ankara’dan gelen haberlere göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girerken milletvekillerinin kulağına “Yerel seçimi erkene almak için eylül ayında Meclis olağanüstü toplantıya çağrılabilir” diye fısıldandı.
O nedenle…
Kimi tatile, kimi de seçim bölgelerine doğru yola çıkan milletvekillerinin akıllarında “Eylül ayında olağanüstü Meclis toplanması” olasılığı var.