CHP’de kılıçlar yeniden çekildi… Harekete geçen Baykal’a karşı Genel Merkez örgütleri takibe aldı, Baykal da mesajını Facebook’tan veriyor

Açıkça söylemek gerekirse… Siyaset kamuoyunda dikkatlerin kongreler nedeniyle AK Parti’ye yoğunlaştığı bir süreçte; CHP’nin eski lideri Deniz Baykal’ın, 29 Kasım günü Müjdat Gezen’in sanat merkezi açılışına katılmak üzere Bursa’ya gelişi tam bir sürpriz oldu.
Ziyaret Gezen’in daveti üzerine gerçekleştiği için de, “sanatçı dosta saygı ve vefa” kabul edildi.
Ne var ki…
Baykal’ın ertesi gün Bursa basını ve kendi döneminin yöneticileriyle Mahfel’de kahvaltı yapması, daha sonra Atatürk Caddesi kaldırımlarında yürüyüp işyerlerini ziyaret etmesi, çarşıyı dolaşması, Ulucami’yi gezmesi ve tüm bunlar sırasında halkla iç içe olması, bunun karşılığında da sevgi görmesi dikkat çekmeyecek gibi değildi.
Hatta…
Mahfel’deki basınla buluşmada Dersim olayları nedeniyle yaptığı değerlendirme, bir anlamda CHP yönetimine yol gösterme özelliği taşıyordu.
Programda…
Dikkat çeken noktalardan biri de Ulucami ziyareti oldu. Daha önceki gelişlerinde hiç cami ziyareti yapmayan Baykal’ın, gittiği başka kentlerde de cami ziyaretlerinde bulunduğunu duyduk.
Demek ki…
Yeni bir döneme başlarken, yeni bir siyasi stratejiye dayalı olarak yeni bir siyasi profil çiziliyor. Bunu da yeni bir mesaj kabul ettik.
Sonuç olarak…
Bursa’da Deniz Baykal’ı izleyen gazeteciler olarak hepimiz “dönüş yolunda olduğu” izlenimi aldığımıza dair yorumlar yaptık.
Ardından…
Geçtiğimiz hafta sonu bir televizyon kanalının canlı yayınında Baykal’ın yakın ekibinden Şahin Mengü’nün açık açık “Kılıçdaroğlu gitmeli” dediğini duyduk.
Şimdilerde ise…
Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa, CHP Genel Merkezi de böyle bir izlenim almış.
Denilen şu:
“Deniz Baykal’ın geri dönmesi için bir hareket başladığı görülüyor. Onunla ilişkisi olan 21 il örgütü de takibe alındı.”
İşareti verilen 21 il örgütü arasında Bursa var mıdır elbette bilemeyiz. Ama bu ifadeden, CHP örgütlerinde her an Baykal ekibi operasyonu olabileceği izlenimi çıkıyor.
Kısacası…
Kongreye gidilirken CHP’de kılıçların çekildiği görüntüsü var. Bu bir siyasi antrenman olarak mı kalır, yoksa çok sert bir maç mı yaşanır onu önümüzdeki günler gösterecek.


Baykal’ın teşekkürü Facebook’tan

CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal adına internetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta açılmış 5 ayrı sayfa var. Bunlardan biri resmi profil tanımı taşıyor. Sayfaya abone olanların sayısı 8 bine yaklaşmış durumda.
İşte…
Bu resmi profil sayfasında Deniz Baykal adına yapılan paylaşımlar arasında biri dikkatimizi çekti:
“Türkiye genelinde özlendiğimi görüyorum… Teşekkür ederim…”