Bursaray’ın masrafsız yapılan Emek Hattı 15 Aralık’ta açılıyor, Mudanya ve Güzelyalı otobüs durakları taşınıyor

Teoman Özalp döneminde ilk raylı sistem planlanırken Mudanya Yolu’ndaki son durak olarak Oyak Renault Fabrikası’nın önü planlanmıştı.
Fakat…
Sonrasında Erdem Saker döneminde proje yaşama geçirilirken, krediyi veren kurumların bu mesafeyi, o günün yolcu potansiyeli bakımından rantabl görmemeleri nedeniyle Organize Sanayi İstasyonu adıyla son durak 1050 Konutlar’a yapıldı.
Anımsıyoruz da…
Dönemin Büyükşehir yönetimi son istasyon kararını verirken, başlangıçta belirlenen Oyak Renault önüne uzatma işini “ileride gerçekleştirmek” üzere vaatte bulundu.
Yapıldığı günden beri de bu durum tartışılıyor.
İşte…
Proje başlangıcının dış etkilere dayalı sıkıntısından kaynaklanan bu eksiklik şimdilerde gideriliyor.
Üstelik…
Bursaray’ı halen son durak olan 1050 Konutlar’dan 2.5 kilometre ileriye, başlangıçta öngörülen yer olan Oyak Renault Fabrikası önüne uzatacak çalışmalar tamamlanmak üzere.
Mudanya Yolu’ndaki son istasyon olan Emek İstasyonu büyük ölçüde tamamlandı, şu sıralar son rötuşlar yapılıyor.
Onun için de…
Açılış tarihi de 15 Aralık 2011 Perşembe günü olarak belirlendi.
Üstelik…
Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 80 milyon lira maliyeti olan 2.5 kilometrelik uzatmayı hiç masrafsız yaptı. Çünkü, bu hattaki uzatma Uludağ Üniversitesi Hattı’ndaki proje değişiklikleri sonucu elde edilen tasarrufla gerçekleştirildi.
Böylece…
Mudanya’ya ulaşım 2.5 kilometre kısaldı. Bir anlamda Mudanya Bursa’ya 2.5 kilometre yaklaştı.


Otobüs durakları taşınıyor

Şu sıralar, Bursaray Emek İstasyonu’nun içindeki çalışma eksikleri tamamlamak için devam ederken, dışarıda yeni bir düzenleme var.
Çünkü…
Hattın açılışıyla birlikte Mudanya minibüsleri ve Güzelyalı otobüslerinin durağı da 1050 Konutlar’dan Oyak Renault Fabrikası önüne gelecek.
Bu amaçla, son durak olan Emek İstasyonu ile Oyak Renault Fabrikası arasındaki alan otobüs ve minibüs durakları olarak düzenleniyor.
Alan aynı zamanda otopark hizmeti de verecek.