Kongre öncesi en önemli delege desteği… Gürhan Akdoğan 304 delegenin destek imzasını açıkladı

CHP’nin tüzüğüne göre il kongresinde aday olabilmek için delege sayısının beşte biri tarafından önerilmek gerekiyor. Yani, 600 delegesi olan Bursa İl kongresinde başkanlığa aday olabilmek için 120 delegenin imza vererek önermesi gerekiyor.
Üstelik…
Bu imzaların salonda, Kongre Divanı önünde atılması gerekiyor.
O nedenle…
Aday olmak üzere yola çıkanlar bir yandan oy isterken, bir yandan da delegenin imzasını sağlama almak istiyorlar.
Dün…
Akdoğan adaylığını açıklarken Osmangazi’den 147, Yıldırım’dan 97, Nilüfer’den 22, Karacabey’den 10, İznik’ten 9, Gürsu’dan 6, Yenişehir’den 12 delegenin imzalı önermelerinin bulunduğu dosyayı gösterdi.
Diğer dış ilçelerden de kendisini arayıp destek verdiğini söyleyen pek çok delege olduğunu, ancak oralarda imza toplamaya girmediklerini söyledi.
Bu tablo…
Kongrede adaylık hesabı yapanların tümünü yakından ilgilendiriyor. Çünkü, yazılı olarak imza veren bu delegeler eğer kongre salonunda da imzalarını tekrarlarsa kongre yapmaya bile gerek kalmıyor.
Bununla birlikte…
İçinde bulunduğumuz süreçte İl Başkanı Erhan Sevimli’nin imza toplama çalışması yapmadığı biliniyor. Metin Çelik sorulduğunda “250 civarı oyla kongreyi kazanacağını” söylüyor. Mustafa Şenyurt’un 220, Sevil Pamirol’un da 140 imzası olduğu konuşuluyor.
Tüm rakamlar toplandığında, 600 delege olmasına karşın imza sayısının bini aştığı görülüyor. Bu da “galiba delege kimseyi kırmıyor” yorumuna yol açıyor.