İnsanlık Afrika’daki açlığa karşı harekete geçti… İftarlar iptal ediliyor, yerine Somali’ye yardım kararları alınıyor

Her gün gazete sayfalarına, televizyon ekranlarına şu mübarek ramazan gününde insanın içini burkan görüntüler yansıyor. Görüntülerde, Somali’de açlıktan değişime uğramış insan vücutları var.
Afrika’nın yoksul ülkesi Somali’nin, özellikle de çocukların açlık dramı herkesi etkiliyor. Bu büyük dramın ramazana rastlaması ise daha etkileyici oluyor.
Nitekim…
Somali’de insanlar açlıktan ölürken burada gelenekselleştiği için süren geniş katılımlı dernek, kurum ve şirket iftarı organizasyonları sorgulanmaya başlandı.
Hatta…
İlk adım da pazartesi akşamı kısa adı Anasiad olan Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin yönetim kurulu toplantısında atıldı.
Toplantıda…
Anasiad’ın bu yıl vereceği toplu iftarın iptal edilmesi ve bunun yerine Somali’deki açlık nedeniyle yardım kampanyasına katılma kararı alındı.
Aynı süreçte…
Bir karar da Merkez Sağ Hareketi Bursa Temsilcisi olarak Uğur Şahan aldı.
Tüm siyasi partilere siyaset projesi üretmek üzere siyaset üstü olarak Yar. Doç. Dr. Burak Küntay’ın liderliğinde kurulan Merkez Sağ Hareketi’nin Bursa Temsilcisi Şahan aldıkları kararı açıklarken, “Bu yıl iftar organizasyonu yapmıyoruz. Onun yerine Somali’de açlık nedeniyle yaşanan insanlık dramına el uzatmak istiyoruz. Bu drama sessiz kalamayız. Merkez Sağ Hareketi Bursa Temsilciliği olarak iftar yerine de Somali’ye ulaştırılmak üzere Türk Kızılayı’na bağış yapacağız” dedi.
Benzer bir karar dün akşam saatlerinde Bursa Kalite Birliği Derneği’nden geldi.