CHP’de yeni şok… Kongre iptal edilince fonksiyonsuz kaldığını düşünen İl Başkanı Erhan Sevimli bırakıyor

Kulisler durgunlaşmış, ilgi de Ankara’ya kaymıştı… CHP kulisleri bir yandan TBMM’deki yemin kriziyle ilgili gelişmeleri izliyor, bir yandan parti içinde olağanüstü kurultay için imza toplama girişimlerinin sonuç verip vermeyeceğini merak ediyordu.
Böyle bir ortamda…
Bu sütunlarda dün, 17 Temmuz’da yapılması kararlaştırılan, hatta Atatürk Spor Salonu için İl Gençlik Spor Müdürlüğü’nden tahsisin alındığı il kongresinin MYK kararıyla iptal edildiğini duyurduk.
Gürhan Akdoğan’ın görevden alınması sonrası atama ile CHP İl Başkanlığı görevine gelen Erhan Sevimli’nin görev süresi de 17 Temmuz’da doluyor. Kongre yapılmadığı takdirde, tüzük gereği yeniden ataması da yapılamıyor.
Dünkü yazımızda…
Bunun da MYK’da konuşulduğunu ve Sevimli’nin yerine Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden milletvekili aday adayı olmak üzere istifa eden Dr. Bülent Aslanhan’ın getirilmesi için mini bir uzlaşma sağlandığı bilgisine de yer verdik.
Atama henüz resmen yapılmış değil.
Ancak…
Kongre olasılığı bugün itibariyle teknik olarak da ortadan kalktı.
Çünkü…
Kongre için 15 gün önceden gazete ilanı yayınlanması gerekiyor. Bugün o ilan yayınlanmadığına göre, 17 Temmuz’da kongre yapabilmek artık imkansız.
Bununla birlikte…
Dün telefonlarımız bu haberin kulisleri için çaldı. Gün boyu değişik görüşler dinledik, yeni yeni bilgiler öğrendik.
Bu arada…
Akdoğan’ın görevden alınmasından sonra “partiyi kongreye götürecek deneyimli bir ağabey” olarak İl Başkanlığı görevini kabul eden ve görevini de başarıyla yapan Erhan Sevimli’nin affını isteme kararı aldığını öğrendik.
Bunu da…
Sevimli’yi arayıp sorduk. Yılların deneyimli siyasetçisi samimi bir şekilde şu cevabı verdi:
“Görev aldıktan sonra partimizin tüm kademelerinin kucaklaşması için çaba harcadık. Seçimlerde de başarılı olduk. Benim görevim partiyi kongreye götürmekti. Fakat kongre olmuyor. O nedenle biz de fonksiyonsuz kaldık.”
Kararı şu:
“Yazını okuyan herkes beni arıyor. Parti örgütü kalmamı ve devam etmemi istiyor. Fakat böyle bir ortamda görevde kalmak beni rahatsız eder. O nedenle ben de 17 Temmuz’da görev sürem dolmadan affımı isteyip bırakmayı düşünüyorum.”


-Sevimli bırakırsa ne olur?-

CHP Tüzüğü’ne göre, görevden almayla atanan il yönetimleri 45 günde kongre yapmak zorunda, ikinci atama olamıyor. Fakat, CHP Genel Merkezi süresi seçimden 1 hafta önce dolan Sevimli yönetimini ikinci kez atadı.
İkinci sürenin dolacağı gün planlanan 17 Temmuz kongresi iptal edilince, CHP İl Başkanı Erhan Sevimli istediğini yapamadığını düşünerek görevden affını isteme kararı aldı.
İl başkanlığı istifayla boşalınca yeni bir yönetim atanabilecek. Üstelik “45 günde kongre yapacak 7 kişilik geçici yönetim” yerine, “kongreye kadar 21 kişilik yönetim” oluşturulabilecek.
Genel Merkez de rahatlayacak.