Bursa’dan 2 Bakanın yer aldığı hükümette Faruk Çelik’in şifresi: Çankaya’dan önce, Çankaya’dan sonra…

Bugüne kadar… Her hükümet değişiminde, ya da seçim sonrası yeni hükümet kurulurken hep “Acaba Bursa’dan Bakan var mı?” diye dikkatle dinledik.
Dün ise…
İlk kez “Bursa Milletvekili bir Bakanımız tamam, bakalım Bursalı bir siyasetçiyi hangi görevde göreceğiz?” beklentisiyle televizyon ekranın karşısına merakla bekledik.
Çünkü…
AK Parti Bursa Milletvekili Bülent Arınç’ın devam eden Başbakan Yardımcılığı görevinin süreceğinden kimsenin kuşkusu yoktu.
O nedenle…
Gözler daha çok, 20 yıl Bursa’da siyaset yaptıktan sonra 12 Haziran seçiminde AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçilen Faruk Çelik’in üzerindeydi.
Dahası…
Çelik’le ilgili beklentilerin gerçekleşmesini bekleyenlerle, gerçekleşmemesi beklentisinde olanların ekran başındaki heyecanı birbirine karıştı.
Üstelik…
Geçtiğimiz hafta Bursa’daki kimi AK Parti çevrelerinde “Faruk Çelik hükümette yer almayabilir, Başbakan Faruk Bey’i dinlendirebilir” beklentisi dile getirilmişti.
Bu sütunların okurları biliyorlar…
1 Temmuz Cuma günü “Hükümet belli oluyor, Bursa yine Faruk Çelik’i merak ediyor” başlıklı yazımızda Çelik’in yeni hükümette Başbakan Yardımcısı olarak yer alacağı tahminimizi yazmıştık.
Ardından…
Ankara’dan değişik kaynaklardan aynı doğrultuda bilgi akışı geldi. Biz de 4 Temmuz Pazartesi günü yine bu sütunlarda Çelik için Milli Güvenlik Kurulu Üyesi bir Bakan profili yansıttık.
Fakat…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı yeni Bakanlar Kurulu listesinde Faruk Çelik’in adı yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer alıyor.
Doğrusu istenirse…
Beklentilerimizin Başbakan Yardımcılığı ve Milli Güvenlik Kurulu Üyesi bir bakanlık seviyesine ulaştığı ortamda Faruk Çelik’in iki yıl sonra yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olması ilk anda sürpriz etkisi yapıyor.
Ama…
Hükümette yer almanın, yani Bakanlık görevinin devam etmesinin önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor.
Dün…
Erdoğan’ın yeni hükümeti açıklamayı bitirdiği dakikalarda Bakan Çelik’i arayıp yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na dönmesini kutladık.
Aslında…
Bu göreve ikinci kez gelişinin anlamlı bir yanı da var.
Çünkü…
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na geçtiği gün, “Başarısız olduğu için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alındı ve bir tabela, bir masa, bir sekreter, bir makam arabasından ibaret Diyanet’ten sorumlu Devlet Bakanlığına getirildi” yorumunu yapanlar olmuştu.
O nedenle…
İkinci kez bu göreve gelmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki başarısının tescili anlamına geliyor.
Nitekim…
Çelik de görüşmemizde mutluğunu dile getirdi:
“Bugüne kadar üstlendiğim her görevi hakkıyla yerine getirme çabasında oldum. Yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevlendirilmiş olmam benim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Bildiğim, tanıdığım bir Bakanlık. Görevimi yine hakkıyla yerine getirip başarılı olmak için çalışacağım.”
••••••••••
Ne var ki…
Başbakan Erdoğan’ın yeni hükümeti açıkladığı basın toplantısında Başbakan Yardımcılarının görev alanları ile ilgili bir soruya verdiği cevap ilgi çekici.
Önce…
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın pozisyonunun ve görevlerinin değişmeyeceğini vurguladı.
Yani…
AK Parti içinde konuşulduğu şekilde Arınç’ın “Başbakan’ın altı, Bakanlar Kurulu’nun üstü” pozisyonu devam ediyor.
Ancak…
Yeni Başbakan Yardımcılarından biri olan Beşir Atalay için “Faruk Bey’in görevlerinin bir kısmını üstlenecek” tanımlaması dikkat çekici.
Bu ayrıntıyı da, Ankara’da kulislerin içinde olan kulağı delik bir dostumuz şöyle yorumladı:
“Aslında Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya götürdüğü hükümet listesinde Faruk Çelik’in adı Başbakan Yardımcısı olarak yer alıyordu. Hatta Başbakan pazartesi günü bunu kendisiyle paylaştı. Açılımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak düşünmüştü.”
Şuna dikkat çekti:
“Ama Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden sonra açıklanan listede Faruk Çelik’in adı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer aldı. Faruk Bey için düşünülen görevde ise Beşir Atalay var.”
Şuna özel vurgu yaptı:
“Başbakan’ın basın toplantısında Beşir Bey için Faruk Bey’in görevinin bir bölümünü üstleneceğini söylemesi bundan.”
Görüntü ortada…
Siyasetin Bursalı ismi olan Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’in adı Çankaya’ya giden listede Başbakan Yardımcısı olarak yer alırken, Cumhurbaşkanı ile görüşmesinden sonra Başbakan’ın açıkladığı listede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer aldı.
Bu da…
Siyasetin son dakika sendromunun her zaman işlediğini gösteriyor.


-Bursa’dan 2 Bakan oldu-

Haziran 1993’te yapılan DYP kurultayında Genel Başkan seçilen Tansu Çiller’in başbakan olarak açıkladığı hükümette Bursa’dan iki Bakan vardı:
İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Erdem.
O tarihten sonra hükümetlerde Bursa’dan bir daha aynı anda 2 Bakan olmadı.
Bu kez…
Biri Bursa Milletvekili Bülent Arınç, diğeri Bursalı bir siyasetçi ama Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik hükümette Bakan olarak yer aldılar.
Gerçi seçim öncesi hükümetinde de bu 2 isim yine hükümetteydi ama seçim süreci nedeniyle Bursa’da bir araya gelmişlerdi.
Şimdi ise…
Dün açıklanan hükümetle Bursa, 2 Bakanlı haline geldi.

Bursa’nın siyasi yapısı etkilenir-

Faruk Çelik tabandan geliyor ve taban siyaseti yapıyor. AK Parti’nin Bursa’daki siyasi yapısının da belirleyicisi oldu.
Şanlıurfa’dan aday gösterildiğinde Bursa’da Çelik’in etkisinin olmayacağı bir siyasi yapı beklentisini ortaya çıktı. Çelik’in bu defa hükümette olmayacağı beklentisini dile getirenler de oldu.
Bugünkü tablo, Çelik’in Bursa’nın siyasi yapısı üzerindeki etkisinin süreceğini gösteriyor.