Tekev Başkanı Yıldız’dan önemli hamle… Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’ya teknik eğitimdeki sorunu anlattı

Eğitim sistemimizin kendi kendine ürettiği sorunlar var. Mesleki teknik eğitim bu sistemin ürettiği özel sorunlar arasında öne çıkıyor.
Kısa adı Tekev olan Teknik Eğitim Vakfı çatısı altında toplanan ve her biri şimdi adı Teknoloji Fakültesi olarak değişen 4 yıllık Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olan teknik öğretmenler uzun süredir sorunlarını ilgili makamlara anlatabilmenin peşindeler.
Tekev Bursa Şubesi Başkanı Fahri Yıldız o fırsatı buldu ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile görüşmeyi başardı.
Görüşmede…
3795 Sayılı Yasa’nın teknik öğretmen, teknisyen ve tekniker tanımı yaptığını vurgulayan Yıldız, yasanın 1992’de çıkarılmasına karşın yönetmeliği yayınlanmadığı için uygulamanın yürütülemediğini söyledi.
Bu duruma “YÖK’le ortak çalışma gerektiği” cevabını veren Çubukçu, sorunlarını dinlediği teknik öğretmenler için “Bize sizin gibi gençler lazım. Mesleki eğitim camiasının görüş ve önerileri bizim için önemli” cevabını vermekle yetindi.
Yıldız ise, 2010 yılında Tekev olarak yönetmelik taslağı hazırlayıp vermelerine karşın henüz bir cevap alamadıklarını kaydetti.
Teknik öğretmenlerin tüm sorunlarını not alan Bakan Çubukçu bunları çözmek için Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ve okullardan gelen talebin de önemli olduğunu kaydetti.