Sevimli Ankara’dan keyifli döndü… CHP kongresi yıllar sonra Atatürk Spor Salonu’nda, ihraçlara af ise yolda

Deneyimli bir siyasetçi olan CHP İl Başkanı Erhan Sevimli temaslarının ardından Ankara’dan döndü.
Daha çok…
CHP’deki olağanüstü kurultay ile ilgili gelişmelere yönelik görüşmelerin yanında Sevimli kendi ajandasındaki konuları da Genel Merkez’e götürdü.
En önemlisi…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeden çok özel sonuçlar çıktı.
Öncelikle kongre tarihi konusunda kesin karara varıldı.
Buna göre…
Daha önce 9 Temmuz olarak benimsenen CHP İl Kongresi, 17 Temmuz Pazar günü yapılacak. Eğer çok acil bir gelişme çıkmazsa Kılıçdaroğlu da katılacak.
İkincisi…
Sevimli kongrenin yeriyle ilgili düşüncesini de açtı:
“Partimiz son dönemde il kongrelerini beş yıldızlı bir otelimizin salonunda yapıyor. Ortam çok güzel, çok düzenli, kongre de güzel oluyor. Fakat CHP’yi geniş kitlelere açma zamanının geldiğini düşünüyorum. O nedenle otel salonu yerine Atatürk Spor Salonu’nda kongre yapmak istiyorum.”
Bu düşünceye Kılıçdaroğlu destek verdi. Sevimli de dün, 17 Temmuz’da Atatürk Spor Salonu’nda kongre yapabilmek üzere İl Gençlik Spor Müdürlüğü ile temasa geçti.
Bu arada…
CHP İl Başkanı Sevimli yapılan görüşme sırasında Kılıçdaroğlu’na bir düşüncesini daha açtı:
“Bugüne kadar partimizden çeşitli gerekçelerle disipline verilip ihraç edilen arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlar arasında başkanlık yapmış ve yönetimlerde görev almış olanlar var. Hepsi bizim arkadaşımız, hepsi de çok değerli.”
Arzusunu şu sözlerle dile getirdi:
“CHP olarak yeni bir süreçteyiz. Seçimden yeni çıktık. Geçmişte ne olduysa bir kenara bırakıp, her şeye bir çizgi çekip, yeni bir beyaz sayfa açarak bu arkadaşlarımızı yeniden partimize kazandırmamız gerekiyor.”
Öneriyi duyunca dün Sevimli’yi arayıp Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımını sorduk.
Şu cevabı verdi:
“Genel Başkanım çok olumlu yaklaştı. Anladığım kadarıyla ilk Parti Meclisi’ne bu konuyu getirecek. Adına genel af demek istemiyorum ama genel kapsamlı bir geri dönüş yolunun açılmasını yüzde 80 olabilir görüyorum.”
Konuştuğumuzda…
Ankara dönüşü CHP İl Başkanı Erhan Sevimli’yi kongre konusunda rahat gördük:
“Bizim görevimiz partimizi seçime götürmekti. Seçimi yaşadık ve görevimizi yerine getirdik. Takdiri parti örgütlerimize ve kamuoyuna bırakıyorum. Şimdi hedefim demokratik şekilde kongre sürecini tamamlamak ve buradan da yüzümüzün akıyla çıkabilmek.”