Seçim bitti, hesaplaşma başlıyor… CHP’de 36 kişilik ihraç listesi söylentisi

Seçim dönemi başlarken CHP’de Gürhan Akdoğan il başkanlığından alındı ve yerine Erhan Sevimli başkanlığında 7 kişilik geçici yönetim atandı.
80 öncesi döneminde de CHP İl Başkanlığı yapan Sevimli, seçim dönemini bir ağabey olarak başarıyla yönetti. Milletvekili sayısının 5’e çıkmasını sağlayan önemli kurmaylardan biri oldu.
Ne var ki…
CHP’de seçim süreci başlangıcında ertelenen parti içi hesaplaşma için uygun zemin bekleniyor.
Bu kapsamda…
Listenin beşinci sırasında girdiği seçim yarışını kazanıp CHP Bursa Milletvekili unvanını kazanan Kemal Ekinci’nin Meydan gazetesinde Aysın Komitgan’a yaptığı “İçimizdeki İrlandalılara rağmen başarılı olduk” değerlendirmesi önemli.
Ekinci’nin, il başkanlığı devir teslimi sırasında basın toplantısı düzenleyen Gürhan Akdoğan ve artık eski milletvekili konumunda olan Abdullah Özer’i ima ettiği biliniyor.
Zaten…
Seçim sonrası içe dönük operasyon beklentisi de buradan çıkıyor.
Hatta…
Genel Merkez’den gelen seçim kaybedilen yerlerdeki belediye başkanları da dahil olmak üzere başarısız örgütlere operasyon haberleriyle bu değerlendirme birleştirilerek kulislerde disiplin dedikoduları başladı bile.
Örneğin…
CHP’nin bu döneminde belirleyici konumda olan kadroların elinde 36 kişilik disipline verilip ihraç edilecekler listesi olduğu konuşuluyor.
Listenin ilk sırasında Gürhan Akdoğan’ın olduğu, yönetiminin de 3 kişi dışında bu listede yer aldığı yine kulis dedikodusu.
CHP kulislerinde seçim öncesi başlayan ve seçim sonrası alevlenen 36 kişinin disipline verilip ihraç edileceği söylentisini CHP İl Başkanı Erhan Sevimli’ye sorduk.
Şaşırmakla birlikte, siyasi deneyimi gereği daha neler olabileceği konusunda da temkinli.
Şunu söyledi:
“Ben demokrasiden gelen adamım. Bir tek ilçeyi görevden almadım, en zor koşullarda görev yaptım. Disiplin çalışmasını kendime yediremem.”
Yani…
“Yani benim disiplinle işim yok, olmaz da. Kendime de yakıştıramam.”