Arınç yarın projelerini açıklayacak… Bursa’ya özel şehirleşme yasası geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak İstanbul için çılgın proje açıkladı. Bunu, Ankara, İzmir, Diyarbakır için hazırlanan projeler izledi.
Bursa mitinginde Bursa için projelerini açıklaması bekleniyordu. Böyle bir açıklama yapmayınca “Bursa için neden yok?” sorusu gündeme geldi.
İşte…
O projeleri 8 Haziran Çarşamba günü, yani yarın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklayacak.
Kulağımıza…
Bursa için hazırlanan projelerin üç başlık altında toplandığı bilgisi geldi: Şehircilik, ulaşım, spor.
Gerçi…
AK Parti kaynakları yarın açıklanacak olan Bursa projelerini sır gibi saklıyor ve ağızlarından tek bir kelime bile kaçırmamaya özen gösteriyorlar.
Ama…
Beklenen en önemli proje, önümüzdeki yasama yılında Bursa için özel şehircilik yasası çıkarılması.
Çünkü…
70’li yılların ortalarından itibaren hızlı sanayileşmenin getirdiği kontrolsüz göç dalgası sonucu plansız gelişen konut alanları ile çarpık kentleşme örneği sergileyen Bursa’nın hiçbir kentte görülmeyen kentleşme sorunları var.
Onların çözümü de özel bir yasa ile olabilir. Hazırlanan proje işte bunu içeriyor.
Yine…
Bu seçimde Şanlıurfa’dan aday gösterilen Devlet Bakanı Faruk Çelik’in yıllardır tekrarladığı “Bursa’yı yıkarak yeniden inşa etmek” düşüncesi de bu projeyle birlikte kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleşeceğe benziyor.
Yanı sıra…
Arınç’ın yarın açıklayacağı projeler arasında raylı sistemin ilçelerle entegrasyonu da olacak. Kulağımıza gelen bilgilere göre, Bursaray’ı uzak ilçelerle entegre edecek bir sistemi üzerinde duruluyor.
Böylece…
İnegöl, Gemlik-Orhangazi, Mudanya, Karacabey-Mustafakemalpaşa’nın raylı sisteme katılmaları sağlanabilecek.
Ayrıca…
Bursa’ya yönelik özel projeler arasında spor yatırımları da göze çarpıyor. Bu kapsamda kentin batı bölgesinde bir olimpiyat köyü ve yine aynı bölgede 15 bin kişilik olimpik spor salonu planlandığı da kulağımıza geldi.