Arınç Bursa’daki 53. gününde 53 dakikada Bursa için 2023 hedefli 100 proje açıkladı

Sözlerine başlarken… “Bursa’ya gelişimin üzerinden 53 gün geçti” dedi. Bursa’da aday olarak siyaset sahnesine çıkışının 53. gününde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 53 dakika sürede 2023 hedefli olarak 9 ayrı konuda 100 Bursa projesi açıkladı.
Bu sütunların okurları biliyor…
Arınç için hazırlanan projeler arasında Bursa için en önemlisi olan Bursa’ya özel kentsel dönüşüm yasası hazırlığını önceki gün paylaştık.
Arınç açıklamasında “Bursa’daki 600 bin yapı stoğundan 250 bininin yıkılması ya da güçlendirilmesi gerektiğini” söylediğinde doğrusu ürktük.
Buna karşın…
Ulucami ve Hanlar Bölgesi çevrelerinin 2023 hedefli olarak açılacağını söylemesi önemli bir adımdı.
Ayrıca…
Bursaray’ın İnegöl, Orhangazi, Mudanya, Mustafakemalpaşa ile entegrasyonunun sağlanacağını da yine bu sütunlarda duyurduk.
Arınç dün ulaşım projelerini sıralarken “Hızlı tren hayal değil” dedi ve yeni projeyi açıkladı:
“İstanbul-Bursa-İzmir hızlı treni.”
Ulaşım konusundaki projelerden biri, yine bu sütunlardan daha önce Anadolu Otoyolu olarak duyurduğumuz Bursa-Eskişehir-Ankara Otoyolu oldu.
Organize sanayi bölgelerinin demiryoluyla limana bağlanmaları, Gemlik’i lojistik merkezi yapacak yeni liman dikkat çekiciydi.
Yenişehir Havaalanı’ndan 60 kişilik küçük uçaklarla “Anadolu’nun pek çok iline doğrudan uçuş” açıklaması da önemliydi.
Yeni projeler arasında dikkat çekenlerden biri Keles, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancırk’tan oluşan dağ yöresiyle Yenişehir ve İnegöl’e et kombinası oldu.
Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ya ortak tarım ihtisas organize sanayi bölgesi, Bursa Ovası’nda seracılık, çok sayıda baraj ve gölet, çok sayıda ilçe hastanesi sıraladı.
Eğitimde 4904 dersliğe ihtiyacı olan Bursa’da kollar sıvanırken, Arınç bir de Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nin ardından üçüncü devlet üniversitesinin sözünü verdi.
Görükle’ye yapılacak Olimpiyat Köyü ve 15 bin kişilik spor salonu aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nün de eğitim merkezi olacak.
Uludağ’ın Davos, Alaçam’ın kış turizmi merkezi olması için yıllardır yapılan konuşmaları da noktaladı.
Müze kent ve termal tesisleri anlattı, Gemlik’te kruvazier gemiler için yapılacak limanı açıkladı, yılda 5 milyon turist hedefi koldu.
Sonuç olarak…
Arınç dün bazıları konuşulduğu için bilinen, bazıları ise yeni olan ve heyecan veren 100 Bursa projesi açıkladı.
Bu arada…
Her fırsatta “Bursa doğduğum yer” diyen Bülent Arınç 100 projeyi açıklarken, “Kapalı kapılar ardında, salonlarda siyaset yapmak yerine sokaklara indim” dedi ve ekledi:
“Bursa’yı gazete sayfaları ve televizyon haberlerinden değil, ilçe ilçe, sokak sokak tanımaya çalıştım.”
Üç söz verdi:
“Adalet ve dürüstlükle hizmet edeceğim. Seçimden sonra da Bursa’da olacağım. Projeleri takip edip sonuçlandıracağım.”
Bazı esprilerinin polemik malzemesi olduğuna işaret ederken, “Nerede ne konuşulacağını bilen biriyim” dedi. İl Başkanı Sedat Yalçın ve İl Seçim Koordinasyon Merkezi’ni de övüp kutladı.
AK Parti’nin 100 projesinin açıklandığı toplantıda Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın da söz aldı. “2023’e kadar Bursa vizyonu içiren 100 proje” hazırladıklarını kaydeden Yalçın, yeni bir döneme girildiğini söyledi. Yeni dönemi de “gelişmiş demokrasi, büyük ekonomi, yaşanabilir marka kentler olarak tanımladı.
Toplantıya 18 adayın tamamı katılırken, mevcut milletvekillerinden yalnızca 2’si yoktu.