Seçimde geri sayım sürüyor… Son bir aya girilirken kamuoyu araştırması çok ilginç sonuçlar gösteriyor

Seçime doğru geri sayım hızlanarak sürüyor. Sokakta seçimin havası pek fazla hissedilmese de, vatandaşın ilgisi yoğunlaşmasa da, “Sanki seçim seneye olacak” gibisinden hava yansısa da takvim, sandığa doğru son aya girildiğini gösteriyor.
Zaman dilimi olarak bir ay çok kısa. Ama siyaset için çok uzun.
Hele…
Türkiye gibi, duygusal eğilimler nedeniyle toplumun ani değişimlere ve dalgalanmalara açık olduğu ülkeler için 34 gün gerçekten çok uzun bir süre.
Tıpkı…
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in siyaset tarihine geçen “Siyaset için 24 saat çok uzun bir süre” deyişinde olduğu gibi.
Her an her şey olabilir, akşamdan sabaha tüm dengeler değişebilir.
Küçük bir kıvılcım, beklenmedik gelişmeler ya da sürprizler her şeyi değiştirebilir.
Nitekim…
Bunun bir örneğini 1999 seçimlerine gidilen süreçte yaşadık. Apo’nun yakalanıp getirilmesi, siyasetin tüm dengelerini değiştirdiği gibi, olası koalisyonun ortağı olması planlanan bir partiyi seçimi silip süpüren parti haline getirdi.
Peki…
Şu anda durum ne?
Son siyasi tabloyu gösteren kamuoyu araştırmasını, Türkiye genelinde hedefi bulan araştırmalara imza atmasıyla bilinen Selçuk Köylüoğlu getirdi.
İşte nisan ayı sonu itibariyle Türkiye genelinde son durum:
AK Parti yüzde 48.7
CHP yüzde 25.6
MHP yüzde 12.2
BDP yüzde 6.3
Diğerleri yüzde 7.2
Tabloyu görünce, son dönemin dalgalanmalarının olup olmadığını merak ettik.
Köylüoğlu da kısa bir özet yaptı:
“Ocak ayındaki araştırmamızda AK Parti yüzde 47.5, CHP yüzde 25, MHP yüzde 12, BDP yüzde 6.5’tu. Diğer partilerin toplamı ise yüzde 9’u oluşturuyordu.”
Şunu ekledi:
“Dalgalanma olarak bakıldığında partiler arasında pek fazla oynama yok. Yalnızca şubat ayının araştırmasında MHP 13’e çıkmıştı.”