Karışık hesap… CHP, MHP, AK Parti arasında oy geçişleri

Bu seçimin en büyük özelliği seçmenin sessizliği ama kararını belli eden seçmenin tercihleri de seçimin bir başka farklılığı.
Örneğin…
CHP Bursa listesinin ikinci sırasında yer alan Turhan Tayan’ın, seçim çalışmalarına CHP’nin alışkın olmadığı bir dinamizm getirdiği bir gerçek.
O nedenle…
CHP bu seçimde ilk kez dışarıdan gelecek oylar hesabı yapıyor. Bu hesaplarda da Tayan’ın etkileyebileceği DP ve Anavatan oyları öne çıkıyor.
Nitekim…
Elimizde kamuoyu araştırmasının ortaya koyduğu net bir tablo olmamasına karşın, gözlemlerimize dayanarak şunu söyleyebiliriz:
Uzun yıllar merkez sağ partilere oy veren ama bugünün ortamında yeni siyasi arayışlara yönelen seçmenin aklına öncelikle Tayan’lı CHP geliyor.
Ne var ki…
Kemal Kılıçdaroğlu’nun meydan performansının sokakta karşılık bulmasına ve adayların heyecanlı çalışmalarına karşın, başka partilere pek benzemeyen CHP örgütü listelerin oluşma yöntemine tepkisini üzerinden atamadı.
Nitekim…
Uzun yıllar CHP ve sol partilere oy veren bir kısım seçmenin de 12 Haziran seçimi için MHP’den yana tercih kullanmaya hazırlandıklarını bizzat duyuyoruz.
Üstelik…
Karşılıklı oy geçişleri olarak adlandırılabilecek bu ortamda yıllarca MHP’ye oy veren bir grup eski Ülkücü’nün de AK Parti’ye yöneldiği görülüyor.
Bu seçim gerçekten ilginç olacak.