Futbol kadar insan yanıyla da farklı: Ertuğrul Sağlam

Ertuğrul Sağlam… Futboldaki genç nesil teknik direktörlerin kuşkusuz en başarılısı. Kayserispor ve Beşiktaş’taki başarıları bir yana, Bursaspor’a görev yaptığı 2.5 sezonda bir lig şampiyonluğu bir de lig üçüncülüğü yaşattı.
İstatistikler için bundan daha büyük başarı yok.
Ama…
Ertuğrul Sağlam’ın teknik direktör olarak futboldaki başarıları kadar insan yanı da çok farklı. Belki de başarılarının en büyük sırrı bu.
Bursaspor şampiyon olurken tüm kenti tek başına motive etti, inandırdı, takımın arkasına üç olarak ekledi. Kentteki sosyal etkinliklere katkı koydu.
Özellikle eğitim ve engelliler konularında çok duyarlı davrandı.
Onun insanî yanı ile ilgili olarak Mustafakemalpaşa Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Sinan Uyguç’un elektronik postayla anlattıkları çok çarpıcı.
Lig üçüncülüğünün ertesinde bu mektubu paylaşmakta yarar gördük:
18 Mayıs Çarşamba günü saat 18.40 sularında Besob Yönetim Kurulu Üyesi İsa Oruç ile birlikte Besob’un 29 Mayısta’ki temel atma töreninin ayrıntılarının konuşulacağı toplantıya gitmek için Mustafakemalpaşa’dan geliyorduk.
Tam Özlüce’yi geçmiştik ki havanın yağmurlu ve trafiğin de çok kalabalık olduğu bir saatte aracımızı kullanan İsa Oruç arkadaşımızla çok ucuz atlattığımız bir kaza yaşadık.
Hava  yağmurlu, az da olsa süratliyiz. O an arkadaşım frene bastı, önümüzdeki araçlara çarpmamak için sağa kırdık. Arkamızdan gelen araba da bize çarpmamak için kendini sağa atmasına rağmen yine de kazaya engel olamadık.
Kaza derken araçlarda çok hafif de olsa maddi hasar meydana geldi.
Arabamızın ön farları koptu ve hafif ezilme varken, bize çarpmamak için inanılmaz bir manevra yapan araçta da hafif bir çizik oluştu ve kapı azda olsa göçtü.
Az ileri de duran ve hışımla inmesini beklediğimiz sürücü büyük bir soğukkanlılıkla aracından indi ve bize önce kendimizde bir şey olup olmadığını sordu, ‘Büyük geçmiş olsun’ dedi ve bizi şoke etti.
Hata biz de olmasına rağmen ki bu hata kasıtlı değil ve yerin kaygan olmasından dolayı oluştu diyebilirim, araçtan evvel bizim yanımıza gelerek bizim hatırımızı soran sürücü Büyük Bursaspor’un teknik direktörü Ertuğrul Sağlam’dan başkası değildi.
Öyle hafif kazaları öylesine büyüten insanlar gördükten sonra Ertuğrul Hoca’nın bu davranışı bizi çok etkiledi. Sadece bir futbol adamı olmadığını, aynı zamanda bir adam olduğunu da gördük.