Doğduğu kente ithal aday olarak “severek ve koşarak” gelen Arınç, siyaset geleneğine yeni özellik kazandırdı

Gerçi… Aday listelerinin açıklanmasına birkaç gün kala Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bu seçimde Bursa’dan aday olacağı belli oldu ama bu gelişme yine de liste sürprizi oldu.
Sürprizin iki ayağı var.
Birincisi, 20 yılı aşkın süredir Bursa’da siyaset yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik bu seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uyguladığı rotasyonla Şanlıurfa’ya gitti.
İkincisi, yine çok uzun yıllardır Manisa’da siyaset yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aynı rotasyonla Bursa’ya geldi.
Aslında…
Bursa için Arınç hiç de yabancı biri değil. Bir kere, Bursa doğumlu. Ailesi burada yaşıyor. En azından abisi ticaret yapıyor. O nedenle de sık sık gelip gidiyordu.
Bununla birlikte…
Arınç geçtiğimiz hafta ilk Bursa basını ile bir araya geldi. Bugün de Bursa’ya verilmesinde katkı koyduğu Balkan Medya Forumu için gelecek ve siyasi çalışmalara katılacak.
Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ne yaptığı ziyarette hazır bulunduk, ziyaret sonrası Bursa basını ile sohbet toplantısına da katıldık.
İlk izlenimimiz şu:
Bülent Arınç zaten çok deneyimli bir siyasetçi. Bilgisi ve birikimi için kimsenin söyleyeceği tek kelime bile yok. İnsanlara yaklaşımı da örnek olacak türden.
Bursa adaylığıyla ilgili olarak da şunu söyledi:
“Doğrusu istenirse, adaylığım sürpriz oldu. Bana Bursa önerildiğinde onur duydum. Sayın Başbakan’ın istekleri bu yönde oldu. Bir siyasi parti bu tür düzenlemeler yapabilir. Ben de Bursa’ya severek geldim, koşarak geldim.”
Şunu da ekledi:
“Türkiye’de herkes her yerde siyaset yapabilir, yapmalı da. Nitekim benim buradan aday olmamla hiçbir şey yeniden başlamıyor. Her şeye sıfırdan başlayacak değiliz.”