Beşiktaş maçı için Vali Harput’tan Bursaspor taraftarına sağduyu çağrısı

Her yasak, bir sonraki yasağı getiriyor… Günlük yaşamın her aşaması için en doğru tespit olan bu cümle Bursa Valisi Şahabettin Harput’a ait.
Nitekim…
Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ile birlikte Olay Medya’da konuk ettiğimiz Vali Harput, yarın akşam oynanacak olan Bursaspor-Beşiktaş futbol maçına Beşiktaş taraftarının alınması kararını anlatırken bu gözlemi ortaya koydu.
Evet…
Bursaspor ile Beşiktaş taraftarı arasında geçmişe dayalı bir hesap olduğu gerçek. Bursa için bu hesap geçen yıl kapandı. Fakat ligin ilk yarısında İstanbul’da oynanan maçta yaşananlar gerilimi yeniden tırmandırdı.
O bakımdan…
Maça Beşiktaş taraftarının alınması kararından sonra tartışmalar oluyor, değişik söylemler ortaya çıkıyor. Tepki gösterip başka hedeflere yönelenler duyuluyor.
İşte…
Vali Harput’un çağrısı da bu noktada önemli:
“Bursa bir demokrasi şehri. Bursa’daki futbol taraftarının ne kadar sağduyulu olduğunun örneğini Ermenistan maçında hep birlikte dünyaya gösterdik. Aynı taraftar aynı sağduyuyu yine gösterecektir, ben buna inanıyorum.”
İşin polisiye önlemleri bir yana, aslında konunun mantığı açısından da Harput’un sözlerine katılmamak elde değil.
İstanbul’da yaşananları elbette kimse unutmadı. Ama futbol bir savaş oyunu değil. İki takım arasındaki bu gerginliği de artık bir şekilde gidermek gerekiyor.
Bunun da yolu, tribünlerin bütününün küçük gruplara teslim olmamasından geçiyor. Olay çıkarmanın, şiddete başvurmanın kimseye yararı olmadığını herkes görüyor.
O nedenle…
Sonuç olarak şunu söylemek istiyoruz:
İki takım taraftarı için de aynı durum söz konusu. Yani, sorumluluk yalnızca Bursa’da değil. O bakımdan hem Bursaspor, hem Beşiktaş taraftarının bu sınavdan alnının akıyla çıkacağını umuyoruz.