En mutlu teşkilat MHP’de… Listede beklenen sürpriz olmadı, teşkilatın istediği gibi bir aday listesi çıktı

MHP’de son 3 gündür yaşanan  “Acaba kontenjan gelir mi, gelirse kim olur?” tedirgin bekleyişi dün tamamı teşkilatlardan oluşan liste açıklanmasıyla son buldu.
Bunda…
Hiç kuşku yok ki, MYK’nın genel başkan yardımcılarını ikinci sıraya yazma kararından sonra liste başı için gelebilecek kontenjana karşı Ankara’ya çekilen fakslar ve mesajlar etkili oldu.
Bu noktadan bakıldığında…
Zaten MHP Bursa teşkilatlarını organize eden Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman’ın liste başı olması önemli.
Yine…
MHP teşkilatlarının çok sevdiklerini bildiğimiz Necati Özensoy’un 2007’deki ilk sıra adaylığının ardından bu seçimde ikinci sırayı almasını da önemli buluyoruz.
Üçüncü sırada ise listenin lokomotifi olması beklenen Cüneyt Karlık yer alıyor.
Bir anlamda…
Karlık için, 2007 seçiminde dördüncü sıradaki İsmail Tatlıoğlu’nun misyonunu üstleneceği yorumunu yapmak da mümkün.
2009 yerel seçiminde MHP’ye Yıldırım’da oy patlaması yaşatan ve ilk kez Büyükşehir Meclisi’ne taşıyan Karlık’ın buradaki motor görevini nasıl yapacağı ve etkisinin yerel seçim kadar olup olmayacağını görmek gerekiyor.
Bizim tanıdığımız Cüneyt Karlık çalışmaktan yorulmaz. Tıpkı Yıldırım’da olduğu gibi Bursa İli’nin tamamında mahalle mahalle, sokak sokak, köy köy gezer. O kampanyaya da imzasını atar.
Bununla birlikte…
Dördüncü sıradaki Fevzi Zırhlıoğlu ve beşinci sıradaki Hasan Toktaş’a bakarak bir yorum yapmak gerekirse, liste mimarisi için “Büyükataman’ın arkadaşlarından oluşan ve gönlünden geçen liste” demek mümkün.
Böyle bir listede eski il başkanı Arif Demirören’in altıncı sırada kalmasına ise üzüldük.
2007’de Bursa’ya kontenjan olarak gelen ama ailesinin Bursalı olmasının da etkisiyle MHP’nin her etkinliğine katılan ve sevgi-saygı bulan Hamit Homriş’in listede olmaması en büyük sürpriz oldu.
Demirören il başkanlığı döneminde Bursa’da çok güzel iz ve izlenim bırakmıştı.