Bu seçmen listeleriyle seçim sıkıntılı olur… Oturduğunuz adreste “sürpriz seçmenlerle” karşılaşabilirsiniz

12 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimi için Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre hazırlanan ve İlçe Seçim Kurulları tarafından muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listeleri 31 Mart günü saat 17.00 itibariyle askıdan indi.
Daha başlangıçta özellikle vurgulamak istediğimiz şu:
Askıya çıkarılan ve dün akşam indirilen seçmen listelerini İlçe Seçim Kurulu hazırlamadı. Onlar yalnızca, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre hazırlanan listeleri askıya çıkararak bir çeşit aracılık yaptılar.
Şimdi…
Süreç içinde itirazlar değerlendiriliyor.
Süre dolmadan önce biz de kendimizi sorgulamak için ilan edilen yollardan birine, internete başvurduk.
Önce…
Yüksek Seçim Kurulu’nun internetteki sorgulama sayfasına girdik ve vatandaşlık numaramızı yazdık. Çıkan tabloda seçmen listesinde olduğumuzu gördük. Ailemizi de bu yolla kontrol ettik, sorun olmadığını gördük.
Sonra…
Bir de CHP Genel Merkezi’nin sorgulama sisteminin nasıl çalıştığını görmek istedik. Orada da vatandaşlık numaramızı girdik.
Bu kez…
Karşımıza; bizim ve ailemizin seçmen kayıtları dışında, oturduğumuz binanın tümündeki seçmenleri gösteren bir tablo çıktı.
4 daireli bir binada oturuyoruz. 1974 yılında bina yapıldığından beri de aynı isimler oturuyor.
Tabloyu incelerken…
Bina sakinlerinin dışında iki isimle karşılaştık: S.K. ve A.B.
Doğal olarak…
Yaşadığımız binada bu isimlerde birilerinin olmadığını bildiğimizden, üstelik gözüken adreste öyle birilerinin yaşamadığız ortada olduğundan, “Kim bunlar?” deyip araştırmaya başladık.
Küçük araştırmamızda da çok çarpıcı sonuçlara ulaştık.
Bir kere…
Bizim binada seçmen gözüken A.B isimli kadının 1966, S.K. isimli erkeğin ise 1988 doğumlu ve ana-oğul olduklarını öğrendik.
Nüfus kayıtları ise Balıkesir’in Susurluk ilçesi gözüküyor.
Ulaştığımız bilgilere göre, söz konusu ana-oğul Mernis tarafından, yani Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi tarafından 24.12.2008 tarihinde bizim binaya yerleştirilmişler.
Dahası…
Oturdukları gözüken dairede yaşayan aile ile hiçbir ilgileri yok, zaten oturan ailenin de bu ana-oğuldan haberi yok.
Ama…
Kayıtlara göre 2008’den beri aynı binada yaşıyoruz.
Hepsi bu kadar değil…
Yine yaptığımız araştırmalara göre, 2008’den beri bizim binada oturdukları görülen ana-oğulun iki ikametgah adresi daha var.
Adreslerin biri Mustafakemalpaşa’nın Çeltikçi Beldesi’nde, diğeri ise Osmangazi’nin Altınova Mahallesi’nde.
Yani…
Bizim binada gözüken ana-oğul, sisteme göre zaten Osmangazi ve Mustafakemalpaşa’da mükerrer seçmen durumundalar. Üstelik 2004 yılında mükerrer olduklarını da tespit ettik.
Biz fark ettiğimizde iş işten geçmiş, muhtarlıkta askıya çıkarılan seçmen listeleri indirilmiş, iki ilçede 2004’ten beri mükerrer olan ana-oğul bir de bizim binada da seçmen konumuna kavuşmuşlardı.
Sonuç olarak söyleyeceğimiz şu:
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre Mernis tarafından oluşturulan ve İlçe Seçim Kurulları’nın hiçbir ilgisi olmayan bu seçmen listeleri ile seçim yapmak son derece sıkıntılı sonuçlara gebe.
Bizim binada rastladığımız durum elektronik bir hata olarak kabul edilse bile vahim sonuçlar ortaya çıkarabilecek özellikler taşıyor. Çünkü, böyle bir hatanın kaç kişiyi kapsadığı bilinemiyor. Bireysel bir hata mıdır, yokta toplu program hatası mıdır belli değil.
Şunu kabul edelim ki…
Muhtarlıklarda askıdaki listeler kontrol edilirken herkes kendi adına bakıyor ve adresinde başka kimler olup olmadığını incelemiyor. Çünkü, aklına bile gelmiyor.
Biz bu durumu internetten sorgulama yaparken tesadüfen fark ettik.
O yüzden de çok kaygılandık.