Bekleyiş sona erdi, seçim maratonu başlıyor… İşte partilerin sürprizlerle dolu Bursa aday listeleri

Süreç yılbaşında başladı… Siyasi partilere rekor düzeyde aday adaylığı başvurusunun yapıldığı ve çok renkli görüntülerin ortaya çıktığı günlerin ardından elemeler tamamlandı.
Sonunda…
Siyasi partilerin genel merkezleri, ya da daha açık bir deyimle söylemek gerekirse liderlerin tercihleri ile listeler belli oldu.
Bir anlamda…
Milletvekili seçme sınavını tamamlayan liderler aday atama listelerini belirledi ve bu listeler açıklandı.
Genel anlamda da beklentiler her zaman farklı olduğu için partilerde burukluklar yaşandı.


İşte partilerin tartışılan ve sürprizlerle dolu Bursa aday listeleri:

AK PARTİ
1. Bülent Arınç
2. Mustafa Öztürk
3. Hüseyin Şahin
4. Canan Candemir Çelik
5. İsmet Su
6. Mustafa Kemal Şerbetçioğlu
7. Hakan Çavuşoğlu
8. İsmail Aydın
9. Tülin Kara
10. Bedrettin Yıldırım
11. Önder Matlı
12. Cafer Yıldız
13. Cemile Yiğit
14. Saadettin Cangül
15. Ali Ömeroğlu
16. Fahrettin Keskin
17. Ayşe Hacıoğlu
18. Mahmut Turunç

CHP

1. Sena Kaleli
2. Turhan Tayan
3. İlhan Demiröz
4. Aykan Erdemir
5. Kemal Ekinci
6. Lale Karabıyık
7. Semih Özsaraç
8. Salih Top
9. Yaşar Karagöz
10. Ulun Havva Kayı
11. Fatma Altay
12. Ahmet Akyol
13. Oğuz Altınok
14. Sevil Pamirol
15. Metin Çelik
16. Nurhayat Altaca
17. İnan Keser
18. Nuray Çohan
(Not: Listenin 15. sırasında yer alan Nilüfer Eski İlçe Başkanı Metin Çelik adaylıktan çekildi.)

MHP
1. İsmet Büyükataman
2. Necati Özensoy
3. Cüneyt Karlık
4. Fevzi Zırhlıoğlu
5. Hasan Toktaş
6. Arif Demirören
7. M.Ali Adak
8. Gülten Sürücü
9. Levent Burmalı
10. Yavuz Koca
11. İbrahim Yetim
12. Zafer Milli
13. Engin Er
14. Şenay Usludoğan
15. Levent Çelik
16. Yalçın Gürel
17. Orhan Babacan
18. Murteza Kılıç

SP
1. Şevket Kazan
2. Gökhan Gerçek
3. Salih Berber
4. Recep Aygün
5. Handan Demirtaş
6. Burak Çelik
7. Nebi Yurtsever
8. İbrahim Akbıyık
9. Mevlüde Kurtuluş
10. Ertan Sütçü
11. Kadriye Sayın
12. Necmettin Çamlıdere
13. Erdoğan Aydın
14. Neşe Yıldırım
15. Erhan Şeşen
16. Ebru Yeter
17. Ramazan Tekin
18. Serkan Demir

HAS Parti

1. Ahmet Sünnetçioğlu
2. Ramazan Albay
3. Hayrünnisa Kökbıyık
4. Mehmet Karakoyun
5. İbadet Deniz
6. Fahrettin Uludağ
7. Mustafa Süngü
8. Soner Aksoy
9. Hasan Uçar
10. Fikret Serkan
11. Adnan Türkyılmaz
12. Muhammed Altoprak
13. Şaban Çelek
14. Muhammed Kocaman
15. Samet Doğan
16. Ali Yıldırım
17. Fatma Koca
18. Şaban Yıldırım

BBP
1. Ekrem Alfatlı
2. Salih Uçak
3. Ülkü Armutçu
4. Yakup Ayışık
5. Mualla Kaymak
6. M. Sıddık Türkoğlu
7. Ayşenur Sevim
8. Müseyyen Toprak
9. Ramazan Çakır
10. Orhan Özden
11. Zekiye Bilen
12. Selahattin Bayram
13. Abdülaziz Özkılıç
14. Adil Özek
15. İsmail Aslan
16. İlnur Çimen
17. Mehmet Selçuk
18. Mehmet Gebeş

DP-BTP ortak listesi
DP ile BTP’nin DP çatısı altındaki seçim işbirliğnde Bursa listesi olarak Yüksek Seçim Kurulu’na yalnızca BTP’ya verilan kontenjan sıralarındaki adaylar bildirildi:
1. Haydar Baş
4. Ali Garaçoğlu
6. Bilal Karamus