Almanya’da yaşayan Belkıs’tan mektup var… Milletvekili aday listelerini gördü, anılar gözünde canlandı

Belkıs Önal Pişmişler… Yıllar önce Bursa Hakimiyet’te başladığı gazetecilik yaşamını, Olay’ın kuruluşunda köşe yazarı olarak sürdürdü. 20 yıldır da Almanya’da yaşıyor.
Ama Bursa’dan kopmadı, özellikle siyaseti internetten izliyor.
Nitekim…
Aday listelerini görüntü gözünde anılar canlanmış. Duygularını da elektronik mektupla gönderdi. İşte Belkıs’ın mektubu:
Turhan Tayan’ın Kemal Ekinci ile aynı listede yer aldığını gördüğümde, Ömer Ersöz ile ÇGD’nin bahçesindeki sohbeti andım hayal meyal… En az 20 yıl geçmiş üstünden.
Ekinci, Asuda Şenol, biz kimi gazeteciler birlikte Ankara’dan SHP kurultayından dönmüşüz. Ersöz, Ali Akman, Bekir Öner, Celal Gül, Tayan’ın il başkanlığındaki DYP yönetiminde. Bursa’daki oligarşik yapının ANAP-DYP arasındaki karşıtlığında süreç DYP’lilere muhaliflik yaptırıyor.
Kemal Ekinci Bursa’daki sağın farklı figürü Ersöz ile demokrasiler ve eşitlik üzerine hoş bir sohbetteler. Ekinci, Baykal’ın görevden aldığı il başkanı, sosyal demokrat tabanın yorulmaz ismi.
12 Eylül’den sonra Bursa’daki ilk grev başlamış. O vakitler yirmili yaşlarında bir muhabir olarak halen daha yüreğim titreyerek andığım bir heyecanla peşlerinden koşuyorum SHP’lilerin.
Erzak taşıyorlardı grevcilere. Partiler Yasası’na aykırı olarak Yüksel Özer’in il başkanlığında, aralarında Ekinci’nin de olduğu yöneticileri Bursa’nın damarına dokunuyorlar. Sonra bu nedenle yargılandılar da.
Yılmaz Akkılıç, biz gazeteciler ÇGD lokalindeyiz. Güngör-Turhan Tayan konuğumuz. Yılmaz Amca’nın davetine uyup gelmişler. Bir gazeteci ve politikacı o.arak derneğin kuruluşuna katkısından ötürü kendisine teşekkür ediyoruz.
Yanılmıyorumdur umarım, bir Nat King Cole plagı armağan ediyorlar bize, seviniyoruz.
Tatkavaklı ya da Baraklı’dan birindeyiz… Tayan köyleri dolaşıyor. Bir düğüne davet ediliyoruz. İzzet, ikram… Kızlarla oğlanlar ele ele halk oyunları oynuyorlar, şaka şenlik. Tayan, “Hoca” diyor Erbakan’ı kastedip, “Boşuna zorluyor, bu tablo Anadolu’nun aslı.
CHP’
nin listesinde yer alması belki de bu tablonun bozulmasına daha fazla seyirci kalmamak mı?

Uzun zamandır tutuklu olan sol bir arkadaşımın babası gelmişti. “İnşaat yarım” dedi. Turhan Tayan’ı arayıp “Demir lazım” dedim. Demir ticareti yapan il yönetim kurulu üyesinden taksitle demir aldırdı da müşkül hal bitti. (Kendileri de işin aslını şimdi öğrenmiş olacak, kısmet bu güneymiş…)
Turhan Tayan-Kemal Ekinci aynı listede. İyi ama bir de arkadaş var orada, Semih Özsaraç da benim kuşağımın insanı.
Sizi bilmem de, ben bunca yıl sonra buradan ne hatıraları andım birden.
Bundan sonra da meğer ki, halen daha lazım gelene demir, grevcilere erzak, derneklere keyf, düğünlere halay…