Kışladan turizme… Işıklar Askeri Lisesi için Yunuseli’de yeni okul binası yapılacak, tarihi yapı otel olacak

İki yıl kadar oluyor… Bursa üzerine her konuyu yakından takip eden bir dostumuz “Işıklar Askeri Lisesi kullandığı binaları yetersiz buluyor. Yeni bir bina karşılığı eski binaları vermeyi düşünüyor” demişti.


Derken…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe havaalanının küçük özel uçaklara yeniden açılacağını açıkladığı dünkü basın toplantısında Işıklar Askeri Lisesi’nin de Hava Motorlu Araçlar Komutanlığı’nın yanına yapılacak bir binaya taşınmayı planladığını açıkladığında şaşırmadık.

Başkan’ın aktardıklarıyla bizim iki yıl önce duyduğumuz ama konduramadıklarımız aynı:
Bursa’nın kent geçmişinde özel bir yeri olan Işıklar Askeri Lisesi, yeni bir okul binası yapılmasına karşılık tarihi binayı verecek.

Yeni bina Yunuseli’deki havaalanı yanında olacak. Altepe, tarihi binanın ancak otel amaçlı kullanılabileceğini, bu yöndeki girişimlere Büyükşehir olarak kolaylık sağlayacaklarını söyledi.

Hedefi de şöyle çizdi:

“Teleferiği yeniliyoruz. İnsanlar 20 dakikada Uludağ’a kayak pistine kadar çıkabilecekler. O nedenle Işıklar’ın da bulunduğu bölgede otellerin çoğalmasını bekliyoruz.”

Yani…

Havaalanı yeniden kazanılırken, Işıklar Askeri Lisesi’nin taşınmasıyla tarihi bina otel olduğunda Bursa’da tarihi bir dönüşüm de yaşanmış olacak.