Köylüoğlu yorumladı… Seçime 4 ay kala anket ne gösteriyor, partiler ve liderler nasıl görüntüler veriyor?

Seçimlerin tarihi henüz Yüksek Seçim Kurulu’nca açıklanmamış olsa bile mutabakat sağlandığı için siyasi partiler hazırlıklarını 12 Haziran’a göre yapıyorlar.
Kaldı ki…
Şu anda TBMM’de bulunan ve bu seçime de iddialı hazırlanan AK Parti, CHP ve MHP kendi seçim takvimlerini uygulamaya başladılar. MHP ve CHP’nin ardından AK Parti’de de teşkilat kadrolarından aday adaylığı düşünenler için istifa süresi sona erdi.
Şimdi…
Adaylık hazırlığı yapanlar ikinci aşamayı bekliyorlar.
İşte…
Böyle bir ortamda, Bursa firması olarak Türkiye genelinde yaptığı çok hassas kamuoyu araştırmalarıyla güven kazanan Selçuk Köylüoğlu, sürdürdüğü aylık durum raporu çalışmalarının sonuncusunu getirip önümüze koydu.
Köylüoğlu’
nun daha yeni tamamladığı Türkiye genelindeki son ankete göre bugün seçim olsa şu tablo bekleniyor:
AK Parti
yüzde 45.5
CHP
yüzde 24.3
MHP
yüzde 11.7
BDP
yüzde 6.9
Diğerleri
yüzde 11.6
Bu sonuç öncelikle 3 partinin yeniden Meclis yolunda olduğunu gösteriyor.
Selçuk Köylüoğlu
anketi yorumlarken AK Parti için şunu söyledi:
“AK Parti’nin yüzde 45’in üstünde seçmeni var. Yürüttüğü çekici kampanyalarla daha hızlı hareket edebildiği için kararsız seçmeni de etkileyebiliyor. Erdoğan’ın liderlik özellikleri ise en önemli gücü.”

Bir yorum da CHP için yaptı:
“CHP’nin yüzde 25 civarı seçmeni var. Kılıçdaroğlu ile yüzde 31’lere çıkan oy oranı atılamayan adımlar nedeniyle geriledi. Hem sağa, hem biraz daha sola açılma isteğiyle de dalgalı görüntü veriyor. Bu nedenle politikaları karmaşık.”
Yanı sıra…
Yeni yılın ilk anketini yorumlayan Selçuk Köylüoğlu’nun MHP ile ilgili gözlemleri şöyle:
“MHP Genel Merkezi küskünleri bir araya getirerek sıcak bir atmosfer oluşturdu. Baraj altı kalınabileceği düşüncesi hazırlıklarda etkili oluyor.
Topluma sevecen görüntüler veriliyor. Devlet Bahçeli’deki değişimden de bu anlaşılıyor.”

Bir cümle de BDP için:
“Son bir yılda küçük de olsa oyunu arttırdı. Kürt/Güneydoğu/PKK sorunu ekseninde çizgisini koruyor.”
Kamuoyu araştırmasını yapan Selçuk Köylüoğlu bu seçimin kritik noktalarından birine dikkat çekti:
“Şu anki görüntüyle SP ve HAS Parti aynı seçmen kitlesine seslendikleri için oyları neredeyse bölünmüş durumda. Ancak, HAS Parti kendi örgütlenmesini tamamladıkça oy alabileceği çevreler de daha net olarak ortaya çıkacak.”
Yanı sıra, DP’yi şöyle yorumladı:
“Yapılan araştırmalarda DP yüzde 2 civarı gözüküyor. Benim izlediğim kadarıyla DP kendi içindeki ve toplumla buluşma noktalarındaki sorunları aşabilmiş değil.”